Zadní synagoga Třebíč

Nová neboli také zadní synagoga se nachází v samém centru židovského ghetta. Vybavení interiéru se nedochovalo, ale na stěnách zůstaly historické malby s ornamentálními a rostlinnými motivy.

Kontakt
Zadní synagoga Třebíč
Subakova 1/44
67401 Třebíč 1
region Třebíč
49.217766, 15.879384Mapa

Zadní synagoga byla postavena roku 1737 a většina stavby pochází z pozdně renesančního období. Do hlavního sálu se vchází třemi arkádami. Ženská galerie se datuje k roku 1837 a dovnitř se vcházelo mezi západní zdí a přilehlým domem Seligmanna Bauera, takže tam museli zbudovat dřevěné schodiště. Dnes je tady umístěna stálá výstava židovské kultury s řadou cenných předmětů používaných v občanském i náboženském životě zaniklé židovské komunity. K vidění je i model ghetta v měřítku 1:100 zachycující podobu v roce 1850.

Zadní synagogu zdobí unikátní nástěnné malby z počátku 18. století, které zahrnují ornamenty, rostliny i hebrejské liturgické texty. Zadní synagoga je uváděna jako nejstarší příklad dochované synagogální malířské výzdoby na Moravě. Bohoslužby se tu konaly do první světové války, pak tu byl sklad. Vybudovat tu židovské muzeum se ve 20. století nepovedlo, až v roce 1988 se tu konaly koncerty a výstavy. Před miléniem se synagoga otevřela veřejnosti.

Prohlídkové okruhy

  • Zadní synagoga a Dům Seligmanna Bauera
  • Židovská čtvrť I – Zadní synagoga, Dům Seligmanna Bauera, procházka se zastaveními
  • Židovská čtvrť II – Zadní synagoga, Dům Seligmanna Bauera, procházka se zastaveními u domů a židovského hřbitova

Foto: archiv Vysočina Tourism, MKS Třebíč

Otevírací doba:

leden – červen, září – listopad: 9:00 – 17:00
červenec – srpen: 9:00 – 18:00
prosinec: 9:00 – 16:00

okruh I a II na objednání minimálně dva dny dopředu