Zámek Žďár nad Sázavou

Velký komplex zámku a kláštera má nezaměnitelný Santiniho otisk. V dnešní podobě tu najdete historii skloubenou s moderním pojetím expozice.

Kontakt

SE.S.TA, z.s.
Zámek 8/8
59101 Žďár nad Sázavou 1
region Žďár nad Sázavou
49.581596, 15.936848Mapa
Volné pokoje
Období: léto, zima

Živá historie a opravdovost
Zámek Žďár nad Sázavou, bývalý cisterciácký klášter ze 13. století, je místem, které je téměř 800 let živé. Co to vlastně znamená? Zámek se všemi svými atraktivitami a programy není pouhým skanzenem, ve kterém jsou vystavovány historické exponáty. Už téměř 800 let žije kontinuálně svým bohatým životem. Při procházce rozlehlým areálem, který historicky souvisí se Zelenou horou (památka UNESCO), objeví návštěvníci mnoho dokonalých architektonických skvostů od Jana Blažeje Santiniho, rozsáhlou nástropní barokní fresku, která nikdy nemusela být restaurována, Baziliku Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše (bazilika minor s druhou největší chrámovou lodí na Moravě) a další perly. Potkat však mohou také děti ze zámecké školy, která tu má více než 300letou tradici, členy hasičského sboru založeného v roce 1886, lesníky a rybáře z místní firmy KINSKÝ Žďár, a.s., umělce z celého světa, kteří zde v průběhu roku tvoří při uměleckých rezidencích, žďárské maminky na procházce s kočárky, pejskaře se svými čtyřnohými miláčky nebo poutníky na Santiniho Zelenou horu.

Pokud tedy rodiče chtějí svým dětem dopřát výlet do historického místa, ze kterého je na první pohled cítit jeho neumělá, nekomerční atmosféra a opravdovost, jsme tou správnou volbou!

Muzeum nové generace – klenot mezi muzei
Muzeum nové generace je muzeum v autentickém prostředí, které návštěvníky prostě baví. Rodinám nabízí vstup do jiného světa. Rozhovor středověkého mnicha a holčičky ze současnosti nebo hra stínů, hudby a animovaných příběhů přenese malé i velké návštěvníky do období mezi 13. a 18. stoletím. Dotýkat se a vnímat všemi smysly je na zámku povoleno! Vzít s sebou návštěvníci mohou také kočárek, pejska nebo své přátele ze zahraničí, audioprůvodce je totiž nastaven na 5 jazyků.

Muzeum nové generace však není jenom muzeum, je to klíč k pochopení toho, co návštěvníci zažijí při další prohlídce zámku (například s průvodcem při prohlídce Po stopách Santiniho), Zelené hory a okolí. Muzeum nové generace je tak jediným muzeem, jehož cílem je vyhnat návštěvníka z muzea ven.

Kultura, příroda, historie
Zámek je místem, které bylo během své více než 800leté historie vždy postaveno na dvou pilířích: živé přírodě a živé kultuře. Rodina Kinských, současní vlastníci zámku, přilehlých lesů, rybníků a polí, používají dvě motta, která je inspirují při udržování, obnově, správě a zpřístupňování přírodního a kulturního dědictví Zámku Žďár veřejnosti:

„Naše minulost, zdroj naší budoucnosti”

„Společnost, která tvoří, může vzkvétat a žít dál”

Dodnes se zde dodržují některé principy cisterciáckého hospodaření a péče o krajinu. Založení zámku, bývalého cisterciáckého kláštera, inicioval otec svaté Zdislavy, Přibyslav z Křižanova, ale až jeho zeťové, Boček ze Zbraslavi a Smil z Lichtenburka jeho úmysl v roce 1252 uskutečnili. V roce 1689 klášter vyhořel, V 18. století na zámku působil opat Vejmluva, který úzce spolupracoval s Janem Blažejem Santinim a spolu pak dali zámku i okolí podobu, kterou zde můžeme vídat až dodnes.

Zážitky a prohlídkové trasy

  • Po stopách Santiniho – komentovaná prohlídka po zámku s průvodcem
  • Muzeum nové generace – interaktivní výstava s audioprůvodcem
  • Umění baroka – malířství a sochařství ze sbírek Národní galerie
  • Galerie Kinských – výstava mapující historii rodu Kinských
  • Chytrá ruka – kurzy na zámku pod vedením mistrů řemesla pro děti i dospělé
  • Kulturní akce – sezónní a tématické akce a festivaly zaměřené na rodiny s dětmi

Foto: archiv Vysočina Tourism, Chris Borg

Vybavení

  • Rodiny s dětmi
  • Bezbariérový přístup

Otevírací doba:

říjen - duben: 
úterý – neděle: 9:00 – 17:00

květen - září: 
denně: 9:00 – 18:00

Videogalerie