Zámek Žďár nad Sázavou

Velký komplex zámku a kláštera má nezaměnitelný Santiniho otisk. V dnešní podobě tu najdete historii skloubenou s moderním pojetím expozice.

Kontakt

SE.S.TA, z.s.
Zámek 8/8
59101 Žďár nad Sázavou 1
region Žďár nad Sázavou
49.582428, 15.937567Mapa

Původní cisterciácký klášter byl založený v roce 1252 znojemským purkrabím. Na konci 17. století ho postihl velký požár a hned poté byl v 18. století přizván architekt Jan Blažej Santini-Aichl a další umělci.

Kvůli dalšímu požáru pak místní opat poprosil Josefa II. o zrušení kláštera, takže od té doby už mluvíme o zámku. V jádru je bývalá opatská budova a část konventu gotická, hospodářské budovy prvního nádvoří jsou barokní. Posledními šlechtickými majiteli byla chlumecká linie hraba Kinských.

Areál kláštera a zámku nabízí multimediální a kreativní prohlídku, která pomocí příběhu nechává zažívat atmosféru historie, života, tvořivosti i krásné přírody Žďárských vrchů. Díky audioprůvodci si každý projde expozici sám podle svých potřeb.

Prohlídkové okruhy

  • Muzeum nové generace – zážitková expozice s imersními prvky
  • Po stopách Santiniho – komentovaná prohlídka s průvodcem po zámku
  • Umění baroka – stálá výstava barokního malířství a sochařství
  • Rybolov – chytání ryb na středověkých zámeckých sádkách
  • Galerie Kinských – výstava mapující historii rodu Kinských, současných majitelů zámku, v obrazech a dobových fotografiích

Foto: archiv Vysočina Tourism

Vybavení

  • Rodiny s dětmi

Videogalerie

Přílohy a materiály