Muzeum Hrotovicka

V nové moderní muzeum s interaktivními prvky se po rekonstrukci proměnila budova č. p. 2 v Hrotovicích na Třebíčsku. Připomíná bohatou historii města a jeho okolí, hrotovického rodáka F. B. Zvěřinu nebo fotografa Karla Chrásta. Na své si v muzeu přijdou dospělí i děti.

Kontakt

Náměstí 8. května 2
67555 Hrotovice
region Třebíč
49.108768, 16.057053Mapa
Období: léto, zima

Nové muzeum, které se po třech letech otevřelo v říjnu roku 2018 veřejnosti, navazuje na zájem místních nadšenců z dob dávno minulých a připomíná bohatou historii města i jeho okolí, stejně jako osudy předků. Návštěvníci se mohou těšit na archeologické nálezy z regionu, na příběhy z historie – od středověku (zaniklé osady Mstěnice) až po 20. století.

Muzeum představuje hrotovického rodáka, malíře Františka Bohumíra Zvěřinu, ale i další hrotovické osobnosti, například fotografa Karla Chrásta nebo výrobce stabilních motorů Jana Dolníka. Jeho dílna je součástí nové expozice, věnované místnímu průmyslu a zemědělství.
Prohlídková trasa je obohacena o interaktivní prvky, které jsou určeny hlavně pro dětské návštěvníky muzea. Děti si pojezdí s vozíčky, dozví se víc o životě na vesnici, pohrají si v dětském koutku, plní úkoly a řeší hádanky.

V budově muzea se nachází Turistické informační centrum.

František Bohumír Zvěřina čerpal náměty ke svým obrazům na cestách do východních oblastí Evropy. Prošel mimo jiného Moravu, Slovensko, Ukrajinu, Slovinsko, Dalmácii, Chorvatsko, ale také Rumunsko, Řecko a Rusko. Nejvýznamnější část jeho obrazů je spojena s cestami po Balkánu, kde často putoval přestrojen za františkánského mnicha nebo guslara. F. B. Zvěřina se přátelil se spisovatelkou Boženou Němcovou, cestovatelem Emilem Holubem nebo malířem Josefem Mánesem.

Foto: Muzeum Hrotovicka

Vybavení

  • Rodiny s dětmi

Otevírací doba:

úterý – neděle: 9:00 – 12:00, 13:00 – 17:00