Vodní naučná stezka Nové Veselí

Procházka na čerstvém vzduchu krásnou krajinou, během které se děti naučí mnoho důležitého o vodních zvířatech a rostlinách z okolí. Taková je naučná stezka vedoucí kolem Veselského rybníka. Stezku dlouhou 2,5 km bez problémů projdete i s kočárkem.

Kontakt

Městys Nové Veselí
Na Městečku 114
59214 Nové Veselí
region Žďár nad Sázavou
49.526466, 15.889298Mapa
Volné pokoje
Období: léto

Poučení i zábava s vodou

Projděte se kolem jednoho z největších rybníků Koruny Vysočiny a ukažte dětem vše zajímavé, co na ně v okolí čeká. Dřevěné cedule s dětskou grafikou nejmenším zvídálkům přiblíží: 

  • které rostliny v okolí rostou,

  • která zvířátka – od malých až po ty velké – žijí v rybníce a okolo něj,

  • zajímavosti z místní historie,

  • pravidla ochrany životního prostředí.

Na stanovištích se děti také dozví, jak s vodou hospodařit a co dělat pro to, aby nebyly povodně a sucha.

Některé rostliny a zvířata se děti naučí rozeznávat podle obrázků nebo přímo v krajině. Připravený je tu i dalekohled, díky kterému si můžete zahrát na ornitology a pozorovat nejrůznější druhy ptáků přímo tam, kde žijí. Na děti čeká také zábava v podobě různých hrátek s vodou, mlýnkem, kyblíčky, síťkami a nádobami na pozorování drobných živočichů.

Na konci stezky je ohniště vhodné k opékání buřtů (nezapomeňte si s sebou vzít vidlici a něco dobrého na opékání).

Víte, že…

O původu rybníka vypráví starý příběh. Podle něj odsouzenec, který měl být popraven na šibenici za vraždu, slíbil, že výměnou za svůj život najde vrchnosti vhodné místo pro nový velký rybník. Jestli se mu to podařilo a dostal milost, můžete posoudit sami během výletování.  

Foto: Koruna Vysočiny