Josef Hoffmann a fenomén Poldi – unikátní výstava v Brtnici

2 copyVýznamný návrat ztraceného pokladu architektury! Muzeum Josefa Hoffmanna v Brtnici představuje unikátní výstavu, která vůbec poprvé zpřístupní veřejnosti soubor dochovaného nábytku z legendárního Poldihausu na Kladně. Příběh této výjimečné realizace architekta Josefa Hoffmanna i dramatické osudy jejího vybavení ukazují, jak křehká může být paměť místa – a jak velký význam má její záchrana.

Nová výstava v Muzeu Josefa Hoffmanna v Brtnici připomíná zapomenutý skvost moderní architektury i dramatické osudy jeho vybavení.

 

Vernisáž se uskuteční dne 14. 6. 2025 v 15:00.

15. června 2025 – 26. dubna 2026
Muzeum Josefa Hoffmanna, Brtnice
Kurátorka: Michaela Kádnerová

Muzeum Josefa Hoffmanna v Brtnici, pobočka Moravské galerie v Brně, otevírá výstavu s názvem Josef Hoffmann a fenomén Poldi, která představuje výjimečný nález – soubor původního nábytku z tzv. Poldihausu v Kladně. Tento dům hostí, navržený v roce 1903 pro slavnou Poldinu huť a průmyslníka Karla Wittgensteina, je mimořádným příkladem Hoffmannovy rané tvorby i celkového přístupu ke koncepci prostoru jako gesamtkunstwerku – komplexního uměleckého díla, v němž architekt navrhuje nejen stavbu, ale i její vnitřní zařízení.

Výstava přibližuje nejen samotný návrh a realizaci Poldihausu, ale především spletitý osud jeho interiéru, který byl v průběhu 20. století několikrát ohrožen zánikem. Klíčovým momentem se stala návštěva významného historika architektury Eduarda F. Seklera na počátku 80. let, kdy byl dům už ve velmi špatném stavu a určen k demolici. Díky jeho úsilí a apelům dalších odborníků se podařilo zachránit nejen stavbu, ale i několik kusů nábytku. Ty pak dlouhá léta uchovával bývalý zaměstnanec Muzea Poldi, kterému se podařilo tyto předměty zachránit těsně před prodejem domu do soukromých rukou.

Část nábytku byla později zapůjčena Moravské galerii, zbytek se na dlouhá léta ztratil z dohledu. Teprve v závěru roku 2024 se podařilo Moravské galerii zachráněné kusy získat do svých sbírek. Výstava tak vůbec poprvé představuje dochované originály nábytku z Poldihausu veřejnosti.

Kromě nábytkových prvků v jejich autentickém, nálezovém stavu výstava přibližuje i širší kontext vzniku Poldihausu, spolupráci Josefa Hoffmanna s Karlem Wittgensteinem i význam, jaký měla tato realizace v rámci vývoje moderní architektury. Důraz je kladen také na propojení umění, průmyslu a moderních technologií na počátku 20. století.

Další informace zde

Zdroj: Moravská galerie v Brně