Vysočina zve na silvestrovské výstupy i plavbu po Dalešické přehradě

akt img959Telč JavoriceZanedbávali jste přes rok svou kondici a teď, na sklonku roku se vás zmocňuje chuť podniknout dlouhý výšlap, vystoupat na kopec nebo se zanořit do ledové vody…zkrátka dát si dole těla? U nás na Vysočině je rozhodně z čeho vybrat. Na sklonku starého a s počátkem nového roku se tu koná celá řada akcí, které nabízí očistu těla i ducha.

Na nejvyšší horu ve jménu Vlasty Javořické

Možná i vy patříte k těm, co se domnívají, že nejvyšším místem Českomoravské vrchoviny je vrchol Devět skal (836 m) v CHKO Žďárské vrchy. Ve skutečnosti ale ještě o jeden metr vyšší je 837 m vysoká Javořice, která se nachází 12 km severozápadně od Telče. A právě na nejvyšší vrchol Vysočiny se už tradičně poslední den v roce konají výstupy – letos se Silvestrovský výstup na Javořici s Vlastou Javořickou „Za studentský knoflík“ uskuteční už po jednadvacáté.

Jak se do názvu akce dostalo jméno spisovatelky, kterou režim před rokem 1989 pro její sociální status, náboženské vyznání, neohroženost, ale i úspěšnost ocejchoval a zatratil? Vlasta Javořická se totiž narodila v obci Studená, z níž je po žluté a zelené turistické značce přístup k vrcholu (asi 8 km přes obec Světlá). Právě ve Studené na náměstí sv. Jana Nepomuckého je v 10.00 start, i když k vrcholu se můžete dostat i od Telče po modré a zelené značce (asi 18 km) a z Mrákotína (asi 10 km), odkud jsou časy startu libovolné.

Na vrchol Javořice ale dorazte mezi 12.00 a 15.00, tím spíše, že ve 12.30 zde proběhne slavnostní přípitek. Na vrcholu není rozhledna, jen televizní vysílač, nicméně výhled odtud je pěkný a blažit vás bude i vědomí, že jste podnikli něco v zájmu toho, abyste byli dlouho čiperní – ostatně sama Vlasta Javořická se taky díky svému nasazení a nezdolnosti dožila bezmála devadesátky. A navíc končící rok uzavřete dobrým skutkem, neboť výstup na Javořici je tradičně součástí akce o Novoroční čtyřlístek, v rámci níž můžete na vrcholu přispět drobnou částkou na podporu handicapovaných spoluobčanů.

Na čočkovou k jelenovi a na ohňostroj do Jemnice

Na Silvestra můžete podniknout i výstup na Jelení horu – s touto aktivitou přišli hodičtí hasiči, kteří na jaře 2011 umístili na nejvýše položené místo v okolí Hodic na Jihlavsku dřevěnou sochu jelena. Právě u ní se od 10.30 těšte na občerstvení a čočkovou polévku zdarma, aby se vás v nadcházejícím roce držely peníze. Pro neznalé místa bude od 10.00 připravena mapka u hasičské zbrojnice v Hodicích, takže nehrozí, že byste bloudili.

Také na Třebíčsku můžete vyrazit s batůžkem na zádech, popřípadě na běžkách. Např. v Jemnici se turisté sejdou u kostela sv. Víta ve 13.00 a vydají se na Silvestrovský výšlap na Modrácký kopec. Po 7,5 km si připijí vlastními zásobami. A pokud vás atmosféra pospolitosti strhne, můžete ve městě čaje zůstat na loučení se starým rokem, které proběhne od 19.00 v areálu zámku, a to včetně ohňostroje. Silvestr můžete oslavit i na vodě. Na Dalešickou přehradu vypluje ve 13.00 loď Horácko a ve stejný čas se od mola v Kramolíně odlepí i o den později, aby absolvovala Novoroční plavbu. Pokud si na Vysočině nestihnete dát do těla nebo si dopřát turistickou radost na Silvestra, šance je i na Nový rok. Už po dvaadvacáté se např. uskuteční Novoroční výstup na Šacberk-Rudný. U torza rozhledny se budou pěší i běžkaři, kteří vyrazí z libovolného místa, scházet mezi 14.00 a 15.00. A budete-li 1. ledna v 9.00 u restaurace Alfa v Třebíči, stihnete spolu ostatními vyrazit na 595 m vysokou Klučovskou horu, ze které je vidět kus rakouských Alp i Malé Karpaty nad Bratislavou.

Krása polenského Pekla

V Polné se v kašně na náměstí jako klučina málem utopil Bohumil Hrabal. A rozdat si to s živly můžete i vy – na pláži rybníka se zde od 14.00 koná Novoroční pekelné koupání. Ale klidně přijďte plavce i jen povzbuzovat se svařákem v ruce.

Další tipy, jak strávit vánoční svátky a poslední dny letošního roku najdete ve velkém kalendáři akcí e-turistických novin Vysočiny

Zpráva vznikla ve spolupráci s redakcí časopisu Krásný rok.

Foto: Město Telč