Inspirujte se tipy na zimní zážitky z Vysočiny

Aktivity deti_zimaVysočina je rájem sportovně založených turistů, a to platí i pro zimní období. Pokud hledáte místo pro aktivní zimní dovolenou, v jednom z nejčistších krajů v republice vás čekají stovky kilometrů sjezdových a běžeckých tratí. Co ale na Vysočině dělat, když zrovna nepřeje počasí, sníh přírodu Českomoravské vrchoviny zatím nezahalil a vy přemýšlíte, jak si užít výlet nebo dovolenou s celou rodinou? Přinášíme několik tipů, stačí si jen vybrat.

Zoo Jihlava

V jednom jediném odpoledni procestujete pět kontinentů, uvidíte přes 200 druhů exotických zvířat, prohlédnete si tropický pavilon, africkou vesnici Matongo, asijský parčík Hokkaido nebo jihoamerickou haciendu Escondido. A když budete mít štěstí, čekat na vás bude například sněžný levhart a další šelmy, anakonda velká, medvědi malajští, vlci nebo žirafy.

Oblíbené jsou ukázky dravců a sov, noční prohlídky, dny zvířat, přednášky a jiné besedy, stejně jako komentovaná krmení. Velkou atrakcí je tropický pavilon s řekou a vodopádem, tůněmi s krokodýly, havarovaným letadlem i s největšími hady světa – anakondami velkými. Více na www.zoojihlava.cz.

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší... To vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici mapující unikátní výkony českých i světových rekordmanů setkáte na každém kroku. Muzeum rekordů a kuriozit bylo otevřeno v Pelhřimově jako jediné zařízení svého druhu ve střední Evropě. V pěti zrekonstruovaných patrech historické věže se podařilo nashromáždit stovky exponátů, jinde na světě nevídaných. www.dobryden.cz

Centrum Eden

Z bývalého statku Mitrovských v Bystřici nad Pernštejnem vyrostlo v roce 2015 nové ekologické centrum, které je rájem zábavy a poznání pro celou rodinu. V horácké vesnici poznáte život našich předků a vyzkoušíte si lidová řemesla nebo výrobu různých produktů. Děti ocení, že v centru neplatí žádné zákazy – vše si můžete ohmatat, očichat, vyzkoušet a samozřejmě vyfotit. Několikrát do roka tady pořádají tematické akce, jako například 8. prosince Advent na Edenu. www.centrumeden.cz

Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči

Centrum vědy a techniky spojené se zábavou a tvůrčí činností najdete v Třebíči Borovině. Expozice se zaměřují na historii energie až po současnost a na historii obuvi. Jedinečný exponát Věda na kouli s více jak tisíci programy je zcela unikátní a nadchne opravdu každého. Na rozdíl od běžných muzeí je přísně přikázáno dotýkat se exponátů. Protože jedině tak, prostřednictvím praktického experimentování, hlavně mladší návštěvníci mohou pochopit fungování okolního světa. www.alternator.cz

Rodinné parky Vysočiny

Pravděpodobně největším indoorovým zábavním parkem na Vysočině je Robinson v Jihlavě. Na ploše 2 500 m2 najdete desítky originálních dětských atrakcí, jako například rychloskluzavku s tobogánem, nebeské trampolíny nebo stezku přidrzlých opic. Zatímco děti budou řádit v herně, rodiče si můžou v klidu povídat u kávy, surfovat na internetu nebo číst noviny. Součástí parku je totiž restaurace a komfortní zázemí pro dospělé.

Bývalá zámecká sýpka nedaleko třebíčského zámku se v roce 2017 proměnila na rodinný zábavní park Labyrint. Jeho největší dominantou je pětipatrový prolézací labyrint s tobogánem a skluzavkami a trampolínou. Nechybí další atrakce, posezení s rychlým občerstvením, relaxační koutky a výstup na věžičku nabízí i krásný výhled na město.

www.robinsonjihlava.cz, www.labyrint-trebic.cz

Lezecké stěny

Stále čekáte až napadne a nenavoskované běžky zůstávají ve sklepě? Trochu adrenalinu do krve snadno vyplavíte například na lezeckých stěnách.

V Jihlavě ve staré kotelně bývalého Motorpalu na ploše 500 m2 se nachází 40 jistících linií a postupně se tady staví na sto cest různých obtížností. V nejvyšším bodě stěna dosahuje 10,5 metru a největší převis je převislý na 10 metrech výšky o 9 metrů. Veškeré potřebné vybavení si můžete půjčit a zvolit si termín v sedmidenní otevírací době. Více na www.lezecke-centrum-jihlava.cz.

Další lezecké stěny najdete ve sportovním areálu v Bystřici nad Pernštejnem, ve Sportovním centru ve Velkém Meziříčí, v tělocvičnách ve Žďáře nad Sázavou, Havlíčkově Brodě, v Třebíči i v Hamrech nad Sázavou.