Humpolecké muzeum ukáže neandrtálce i model DNA

vystava2019 antropologicke_humpolecObří model srdce, do kterého lze nahlížet, neandrtálec v životní velikosti nebo velký model šroubovice DNA. To vše bude součástí nové stálé výstavy o antropologii, která vzniká v humpoleckém Muzeu dr. Aleše Hrdličky. Téměř třicet let stará expozice z roku 1989 se zmodernizuje a její otevření je naplánované na květen 2019.

Výstava se bude držet hlavních tematických celků jako dosud. „To je genetika, vývoj buňky a vývoj člověka od nejstarších pralidí. Poslední část bude věnována antropologii," říká vedoucí muzea Dagmar Kluchová.
Přibude zde ale velké množství interaktivních prvků. Celá prohlídka tak bude pro návštěvníka zážitková a zábavná. Velkým lákadlem se stanou exponáty, které návštěvníci budou moci sami prozkoumat a vyzkoušet (například obří modely srdce a ucha, které jsou velké přibližně jeden metr a jsou rozkládací). Návštěvníci se podívají dovnitř těchto ústrojí a také si mohou sestavit lidskou kostru.
U tématu genetiky představí muzeum velký model šroubovice DNA. V oblasti věnované antropologii příchozím nabídne k vyzkoušení i některé antropometrické přístroje. Díky tomu si zájemci změří například hlavu či hrudník.
Expozici zpestří různé kvízy, hry, video či počítačové prezentace. „Bude tam zkrátka hodně věcí, kterými se dá zabavit, a věříme, že u nás i díky tomu stráví návštěvníci hodně času," dodává vedoucí muzea.
Nejobsáhlejší část výstavy bude věnována vývoji člověka od nejstarších pralidí až do současnosti. Návštěvníci poznají základní znaky lidí z jednotlivých období dějin a přiblíží si je na bustách i kostrách. Velkou atrakcí je také model neandrtálce v životní velikosti.
Expozice se otevře v květnu roku 2019. V tomto roce si město připomene mimo jiné 150. výročí narození antropologa Aleše Hrdličky a při této příležitosti se zde také na podzim uskuteční Mezinárodní antropologický kongres. Pořadatelé počítají s účastí antropologů z celého světa.
Hrdlička byl světově uznávaný odborník, který svůj život zasvětil zkoumání indiánských kmenů. I když svůj život z velké části strávil v USA, je vnímán jako vlastenec, jenž podporoval svou rodnou zemi i české emigranty v Americe.
Částka na obnovu antropologické expozice se vyšplhala na bezmála pět miliónu korun. Hlavním investorem je zřizovatel muzea, Město Humpolec. Část peněz muzeum získalo prostřednictvím dotací a grantů z Kraje Vysočina a MKČR, a část hradí také ze svých rezervních fondů.