Poslední příležitost k návštěvě hradu Roštejn

akt img941jaroslav rakusan rostejn fotosoutezS 30. zářím skončí letošní návštěvnická sezóna na hradu Roštejn v lesích nedaleko Telče. Významná památka Vysočiny totiž prochází rozsáhlou rekonstrukcí a na říjen jsou naplánované stavební práce, které zasáhnou do hlavního vstupu objektu. Návštěvníkům krajský hrad své brány znovu otevře v květnu 2019.

Stávající slunné počasí přímo vybízí k výletům. Jednou z pěkných zastávek může být návštěva romantického loveckého hrádku umístěného uprostřed lesů nedaleko Telče. Až do konce září je tady otevřeno každý den vyjma pondělí od 10.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00 hodin, a to i v pátek na státní svátek 28. září. V provozu je i hradní hospůdka s občerstvením. Pro návštěvníky jsou k dispozici dvě trasy.

Expozice trasy B hravou formou představuje les, myslivost a přírodu. Během prohlídky návštěvník zavítá do nočního lesa, před jeho očima ožijí stopy zvířat na podlaze a zažije také setkání například s jelenem nebo netopýrem, může si prolézt mraveništěm nebo vyzkoušet lovy beze zbraní a další prvky, které jsou ve velké míře interaktivní. Nudit se nebude ani v botanickém sále, kde si může otestovat své znalosti flóry, přečíst si o rostlinách vyobrazených na stěnách nebo si odpočinout a nasát atmosféru rozkvetlé louky. Dětem bude průvodcem liška, která má pro ně na panelech připravené zajímavé úkoly a na závěr se s ní mohou vnořit do její nory.

Druhým samostatným okruhem je prohlídka věže, která nejenom nastiňuje historii hradu, ale také poskytuje úžasný výhled do okolí. Trošku náročnější výstup, který usnadňuje nové schodiště, rozhodně stojí za to!

Navíc výlet je možné spojit s procházkou po lese a sběrem hub, které teď rostou. A když při svých toulkách narazíte na nějaký druh, u kterého si nebudete jistí, o který se jedná, můžete ho zkonzultovat v rámci bezplatné podzimní mykologické poradny. Ta se koná až do 29. října každé pondělí od 16.00 do 17.00 hodin v budově Muzea Vysočiny Jihlava na Masarykově náměstí.

Zpráva převzata z tiskových zpráv Kraje Vysočina.

Foto: Jaroslav Rakušan

Více informací: http://hrad-rostejn.cz/