Kinematograf 100

plakat A4_JihlavaBezprostředně po skončení letošního 59. ročníku Zlín Film Festivalu začne historicky největší filmová akce, která se uskuteční v 34 městech ČR i SR a nabídne unikátní projekce slavných českých filmů z 35 mm filmového pásu i setkání s významnými osobnostmi československého filmu. Akce se koná ke 100. výročí českého optického průmyslu. Festival začne 1. června v Přerově a skončí 10. července v Brně. V Jihlavě se akce uskuteční v pátek 7. června v Parku Gustava Mahlera.

 

Historicky největší festival a pocta českému film

Ve dnech 1. června - 9. července se uskuteční historicky největší festival českého nejvýznamnějšího období samostatné české kinematografie a současně i posledního období 35mm filmového pásu (1992 – 2010). Festival tak bude i symbolickým a bohužel definitivním rozloučením s tvorbou a distribucí filmů tohoto magického filmového materiálu. Akce se uskuteční ve 34 městech ČR a SR a nabídne dnes již unikátní projekce filmů z 35mm filmového pásu i setkání s významnými filmovými osobnostmi. Projekce a besedy budou probíhat v kinech, ale i ve formě open air projekce historicky první promítací maringotkou Lady P. Čadíka. Struktura programu všech měst je stejná – podvečerní setkání a beseda s hosty a osobnostmi, výstava a projekce slavného českého filmu z 35mm kopie.

33 měst, 33 filmů, na 40 osobností

K naprosté unikátnosti festivalu přispívá především osobní účast významných osobností československého filmu a většina z nich dokonce i s významným jubileem. Diváci se tak mohou těšit např. na setkání a vzpomínky: E.Balzerové, J.Šofra, R.Sedláčka, J.Nohavici, R.Špačka, F.A.Brabce, J.Mádla, S.Gedeona, M.Janka,V.Hanzela J.Polákové, J.Jeníčka, J.Kallisty, T.Vorla, M.Jíchy, M.Cieslara, J.Macháčka, M.Donutila, M.Lasici, M.Huby, V.Morávka, E.Vrbkové, I.Bareše, V.Křístka, T.Motla, B.Slámy, B.Seidlové, K.Smyczka, J.Špalka, Z.Svěráka, J.Macháně, J.Pecharové, P.Fialy, J.Jakubiska, P.Měcháčka, P.Nového, P.Zedníčka ...

Osobnosti doplní i místní organizátoři filmových projekcí, kteří rovněž dostanou symbolickou cenu Rytíř filmového pásu.


Silné příběhy, významná výročí

Festival vznikal na základě silných osobních příběhů, ale i významných výročí. Kromě jubilantůhostů připomeneme především 100. let českého optického průmyslu (podle tohoto výročí se jmenuje celý festival i doprovodná výstava Meopty), ale i 100. let podnikání R.Jelínka. Kromě těchto připomeneme i další důležitá výročí naší kinematografie - 25.let trvání ceny Český lev, 10 let od začátku masivní digitalizace českých kin a konce 35mm formátu.

Velká pomoc kin, měst, krajů a firem

Festival nezískal podporu MKČR a ani Státního fondu na podporu české kinematografie, takže se koná jen díky finanční podpoře měst a krajů. Ale i firem a společností: MEOPTA, BARRANDOV STUDIO, RUDOLF JELÍNEK, Revenium, Mýjomi, Kinoservis Zlín, TOPLAC, A4BS …. Mediální podpora Total Film, CSFD a RADIO UNITED SERVICES.

pdfSeznam měst, kde se uskuteční akce