Zámek Žďár nad Sázavou vás pohltí na celý den

zamek-zdar-nad-sazavou 47614666221_oZa více než 750 let se toho změní mnoho. A to i tam, kde na vás historie dýchá na každém kroku a na první pohled to vypadá, jako by se čas kolem zastavil. Zámek Žďár nad Sázavou, který dodnes spravuje šlechtický rod Kinských, je učebnicovým příkladem takového místa. Najdete zde nejen historii, ale také moderní interaktivní muzeum, příjemnou kavárnu a přenádhernou přírodu v okolí.

Základy cisterciáckého kláštera, který to vše začal a jež byl následně přestavěn na zámek, mniši položili už v roce 1252. Tehdy uprostřed zeleně nad Sázavou vládlo odříkání. Mniši žili jednoduchý a přísný život. Co den, to de facto řehole. Dnes, o více jak 750 let později, však můžete strávit na místním zámku den příjemně a k tomu se ještě mnoho přiučit.

Nečekejte žádné papuče, ani zákaz dotýkání se exponátů

Nebude jistě ostuda, když se hned po příchodu do zámku usadíte v zámecké kavárně, kde vám vedle výborné kávy připraví i skvělou limonádu z domácích sirupů či nabídnou dezerty od lokálních cukrářů. Je na vás, kolik dobrot ochutnáte, každopádně si ale všimněte, že již v zámecké kavárně se ocitáte na prahu výstavních prostor.

Jde o takzvané Muzeum nové generace - moderní, multimediální a interaktivní expozici, která nadchne i vaše děti či vnoučata. Díky ní totiž areál bývalého kláštera a celé období baroka neobcházíte se zdrženlivou úctou v ošoupaných papučích, ba naopak si na tuto historii můžete doslova sáhnout.

Od počátků osídlení Žďárska až po baroko a třicetiletou válku vás provedou dva audioprůvodci, mnich z minulosti a všetečná holčička z naší doby. Místo dlouhých textů na vitrínách vás čekají zážitkové exponáty. Prolistujete si virtuální kroniku, zrcadlovým kaleidoskopem pohlédnete na barokní rozkvět umění, vědy a architektury. Nemluvě o tom, že Muzeum nové generace je také skvělým startovním bodem v poznávání Žďárských vrchů, všeho toho zeleného a modrého na mapě kolem zámeckého areálu.

 

Baroko na každém kroku

Hned po návštěvě muzea můžete absolvovat i obligátní zámeckou prohlídkou. Panství šlechtického rodu Kinských je pamětníkem života v cisterciáckém řádu a nabízí tak například návštěvu osobního sídla opata – prelatury, kde můžete obdivovat rozsáhlou nástropní malbu z 18. století. Poblíž pak stojí bazilika minor Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše s druhou nejdelší chrámovou lodí na Moravě. Žďárský zámecký areál láká na mnoho kyprých barokních tvarů, které sem vnesl světoznámý architekt Jan Blažej Santini.

Další rozměr historie vám ukáží hned dvě stálé výstavy. První mapuje historii rodu Kinských aneb osm století pánů ze Vchynic, jak se původně jmenovali. Druhá výstava je unikátní tím, že jde o jedinou expozici Národní galerie Praha mimo hlavní město. Galerie totiž jako jediným vystavovatelům zapůjčila žďárskému zámku sbírku barokního malířství a sochařství. Narazíte tu tak na díla významných jmen, jako je Karel Škréta, Petr Brandl, Jan Kupecký či Matyáš Bernard Braun.

 

Zajímavé akce během celého roku

Zámek Žďár nad Sázavou je otevřený po celý rok, přičemž místní život zpestřují různé sezónní události. Mezi velmi oblíbené patří například květnové Dny otevřených zahrad, v říjnu pak Den venkova či vánoční trhy. Přes léto na zámku můžete navštívit různé koncerty, festival tance Korespondance, Kinematograf bratří Čadíků, pro děti jsou pak přichystány speciální letní dětské prohlídky.

V okolí zámku pak nejdete úžasnou, téměř nedotčenou přírodu. Mnoho vodních ploch, naučných stezek, které zvládnou nejen vaše děti, ale i kočárky. Budete-li však již unaveni, vzpomeňte si, že na samotném zámku se dá dokonce i přespat. Pokoje přístupné po romantickém točitém schodišti se nachází v barokní věži a o romantiku v nich nouzi rozhodně mít nebudete. Pro ty, kdo si chtějí historii vychutnat opravdu do poslední kapky, je Zámek Žďár nad Sázavou prostě ideálním místem k návštěvě.

Více o zámku i o aktuálním kulturním programu naleznete na www.zamekzdar.cz