O prázdninách na kolo? Pak určitě začněte ve Žďáru nad Sázavou. Máme pro vás hned 4 tipy na cyklovýlety po okolí, které si užijí malí i velcí

40653902453 946c63e1d6_zPrázdniny jsou tady a s nimi i spousta výletů a dobrodružství. Přemýšlíte, kam se vydat na víkend, abyste zabavili děti, odpočinuli si, něco pěkného přitom viděli, a ještě si třeba zasportovali? Skvělým výchozím bodem je město Žďár nad Sázavou. Čeká tu na vás zámek, jehož interaktivní Muzeum nové generace bylo oceněno coby Nejinovativnější muzeum ve Střední Evropě, kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který nechybí na seznamu UNESCO, ale také skvělé výletní trasy po okolí, které budou bavit jak velké, tak i menší sportovce.

Navrhované trasy:

1. Naučné stezky okolo Zelené hory
Náročnost: Nízká
Délka: Dva okruhy - 2,1 a 2,6 km (cca 2 hodiny)
Vhodné pro: pěší i s kočárky
Více na www.zamekzdar.cz

Hned dva kratší okruhy po naučných stezkách můžete absolvovat přímo ve Žďáru nad Sázavou. Dohromady mají necelých pět kilometrů, a tak si je užijí i menší děti a zvládnete je také s kočárkem.

 

2. Na kole podél Sázavy s koupáním
Náročnost: Nízká
Délka: 20 km (2 hodiny)
Vhodné pro: cyklisty

Tento výlet určitě ocení nejen cyklisti, ale i všichni milovníci vodních živlů. Stejně jako ta předchozí, i tato trasa vede kolem řeky Sázavy, a kromě spousty rybníků, které uvidíte, jsou tu i dvě nádrže, ve kterých se můžete vykoupat.

 

3. Podél Sázavy do Přibyslavi
Náročnost: Střední
Délka: 41 km (3 hodiny)
Vhodné pro: cyklisty

Jde o trochu náročnější trasu, protože ale její velká část opět vede kolem Sázavy, o možnosti koupání nebudete mít nouzi. Začátek i konec opět nasměrujte na bezplatné parkoviště před zámkem ve Žďáru nad Sázavou. Po Santiniho ulici, po které jste přijeli, se vydejte na sever a první odbočkou, kterou je ulice Dvorského, zamiřte doleva. Po pár metrech se dostanete na cyklostezku číslo 5061, které se po celou cestu budete držet.

 

4. To NEJ ze Žďárských vrchů
Náročnost: Vyšší
Délka: 52 km (cca 4 hodiny)
Vhodné pro: cyklisty

Další krásnou trasou - ovšem již náročnější - je okruh, který vám představí místní lidovou architekturu.