Stromem roku 2019 je borovice z Vysočiny

Chudobinska-borovice Marek-Olbrzymek_aChudobínská borovice ze skalnatého ostrohu Vírské přehrady na Vysočině vybojovala titul Strom roku 2019. Naše čistá Vysočina však letos uspěla v anketě Nadace Partnerství hned dvakrát. Pomyslnou stříbrnou příčku totiž obsadil Žižkův dub z areálu zámku v Náměšti nad Oslavou.

Tři sta padesát let stará borovice lesní v anketě zvítězila zcela jednoznačně, a to počtem 4 396 hlasů. Roste poblíž Vírskou přehradou zatopené obce Chudobín. Nachází se tak v ochranném pásmu vodárenské nádrže a je k ní přísný zákaz vstupu. Díky vítězství v anketě Strom roku se jí dostane odborného arboristického ošetření a bude zastupovat Českou republiku v mezinárodní anketě Evropský strom roku.

Zizkuv-dub Marek-Olbrzymek_APod dubem letním, který v soutěži obsadil s 2 508 hlasy druhé místo, prý přespal slavný vojevůdce Jan Žižka. Anebo si ke stromu alespoň koně přivázal, když se podle pověsti v čele husitského vojska pokoušel dobýt tehdy ještě gotický hrad v Náměšti nad Oslavou. Zda je na tom něco pravdy, nikdo neví, každopádně stáří stromu je odhadováno na minimálně 800 let.

 

Martina Strnadová, Vysočina Tourism