Na zámku ve Žďáru nad Sázavou připravili o víkendu poctivou vánoční atmosféru

44Na zámku ve Žďáru nad Sázavou připravili o víkendu poctivou vánoční atmosféru
Zámeckou branou prošlo 7. a 8. prosince více než 8 000 návštěvníků. Čtvrtý ročník Vánočního trhu nalákal na jedinečnou atmosféru v zámeckých kulisách, pečlivě vybírané výrobce dárků, živou hudbu, tvořivé dílny, ale také na nezapomenutelnou vůni na místě pečených rohlíčků a perníků.

„Většina návštěvníků je překvapena, kolik různých místností, chodeb a schodišť se v zámku ukrývá. Když si myslí, že už viděli všechno, vzápětí zjistí, že tomu tak vůbec není. Prostory, které celý rok spí, najednou ožívají, voní a nenechají v klidu ani ty nejzarytější odpůrce Vánoc. Je nádherné sledovat, jak se tu potkávají přátelé, kteří se třeba celý rok neviděli. Ta nálada se těžko popisuje slovy, musí se prostě zažít," odpovídá Vendula Hübnerová, hlavní koordinátorka zámeckého Vánočního trhu, na otázku, v čem je zámecký Vánoční trh jiný než ty ostatní.

Organizátoři se rozhodli díky trhům podpořit také místní charitativní a neziskové společnosti. Velké poděkování patří všem návštěvníkům, kteří si zakoupili výrobky z dílny Terapeutické komunity Sejřek, žďárského Senior Pointu nebo přispěli finančním darem klientům Oblastní charity Žďár nad Sázavou v rámci vánočního projektu Darujte úsměv. O zručnosti mladé generace přesvědčili návštěvníky studenti SŠ gastronomické Adolfa Kolpinga, žďárské SŠ obchodní a služeb nebo SOŠ Nové Město na Moravě.
Jedinečným okamžikem bylo také rozsvícení vánočního stromu před Muzeem nové generace. Světla na něm se totiž rozzářila za pomocí zelené energie vyrobené bezlopatkovou vodní turbínou, kterou na zámeckých sádkách umístila firma Žďas. „Udržitelný rozvoj přírody a hospodaření je jedním ze stěžejních pilířů Zámku Žďár nad Sázavou. Navíc byl Žďár už od středověku místem s high-tech technologiemi, vzpomeňme třeba na hamry, proto jsme nadšeni, že v této tradici pokračuje místní firma a my na zámku můžeme být součástí dalšího pokroku," vysvětlil během vánočního pozdravu majitel zámku Constatnin Kinský. „Díky naší nové technologii můžeme vytvořit často jediný zdroj energie v rozvojových zemích nebo zde nahradit neekologické diesel agregáty," objasnil posléze význam vodní turbíny generální ředitel společnosti Žďas Pavel Cesnek.

Žďárský zámek zůstává otevřený v průběhu celého adventu každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Otevřeno bude také mezi svátky, a to od 27. do 31. prosince od 9 do 16 hodin.

Více informací najdete na www.zamekzdar.cz.