Velikonoce budou letos jiné. Prožijte je v přírodě

Cyklo leto_Motejl_6Žádné velikonoční akce se letos kvůli koronaviru nekonají. Ale nic nebrání tomu, abychom při dodržování všech bezpečnostních opatření vyrazili do přírody. Na Vysočině je krásných míst víc než dost.

 

 

Šlápněte do pedálů na cyklostezce

Téměř deset kilometrů dlouhou cyklostezku spojující Přibyslav a Sázavu můžete projet na kole, in-line bruslích či projít pěšky. Není to nic náročného, má necelých devět kilometrů a převýšení pouhých 56 metrů. Asfaltová cyklostezka se vine po náspech zrušené železniční trati v malebném biokoridoru horního toku řeky Sázavy, lesem, polem i zářezy ve skalách. Oživuje ji devět mostů z dřevěných trámků, jež překlenují řeku Sázavu. K odpočinku během jízdy slouží místa s lavičkami, stolky a jednoduchým zastřešením. Cyklostezka začíná v Přibyslavi u vlakového nádraží a končí na okraji obce Sázava, na křižovatce se silnicí 352. Na obou koncích cyklostezky lze pokračovat dál po místních cyklotrasách.

Více o cyklostezkách ZDE.

Zažijte dobrodružství ve skalách

2438Žďárské vrchy jsou chráněnou krajinnou oblastí a lze je označit za nejrozmanitější část Českomoravské vrchoviny. Pramení v nich několik řek, jsou porostlé lesy z nichž vystupují rulové skalní útvary. Můžete si užít výstup na nejvyšší vrchol Devět skal s nadmořskou výškou 836 metrů a odtud krásný výhled do kraje. Nevynechejte ani skupinu skal Čtyři palice. Jejich dominantou je 27 metrů vysoký Děvín s volně přístupnou vyhlídkou. Lákadlem Žďárských vrchů je jistě i přírodní památka Zkamenělý zámek. Jde o rulová skaliska připomínající hradní zříceninu, která už v 6.–7. století motivovala naše předky ke stavbě hradiště. Z něj se dodnes zachovaly části valů a příkopů.

Více o CHKO a vrších Vysočiny ZDE.

Získejte potřebný nadhled

4565Výhled po krajině Vysočiny, na její města, vesnice, řeky a mosty, kopce i údolí a někdy dokonce až za hranice naší české země poskytují četné rozhledny. Například Alpy lze při dobrých podmínkách spatřit z druhé nejstarší rozhledny v České republice, z Babylonu u Kramolína, ale také z originální dvoušroubovice na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. Z jiných lze zase dohlédnout na památky ze seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO – z Oslednice na Telč či z Pekelného kopce na Třebíč. Na Vysočině najdete více než desítku rozhleden. Navštivte Karasín, Oslednici, Pípalku, Babylon, Rosičku, Mařenku, Pekelný kopec, Horní les, Fajtův kopec, Ocmanice nebo Rubačku a získejte trochu nadhledu.

Více o rozhlednách ZDE.

Martina Strnadová, Vysočina Tourism