Na naučných stezkách potkáte přírodní krásy i lidovou architekturu

1109Přírodní zajímavosti, sklářství, lidovou architekturu, stopy malířů či spisovatelů, ba dokonce i vinařství nabízejí desítky naučných stezek Vysočiny. Pojďte s námi na výlety probouzející se přírodou našeho malebného kraje.

Křemešník je známé a mnoha pověstmi opředené poutní místo s pamětihodnostmi v prostředí lesů jednoho z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny. Najdete tam například i kostel Nejsvětější Trojice, kapli sv. Jana Křtitele, studánku s léčivou vodou, obří maketu Větrný zámek, lanový park a aktuálně okénko s občerstvením.

Milovská naučná stezka u Křižánek zase vypráví příběh krajiny pod Čtyřmi palicemi, kde lze pozorovat pozůstatky milovské skelné huti postavené roku 1835. Z původní sklářské osady se dodnes dochoval dům skelmistra, v současné době krásně opravený.

Za poznáním lidové architektury Vysočiny se vydejte naučnou stezkou Metodka u Věcova na Žďársku. Provede vás také místy, kde se během druhé světové války odehrával druhý nejrozsáhlejší odboj a dozvíte se víc i o tamní těžbě železné rudy v dobách minulých.

Na mnohých stezkách najdete interaktivní prvky pro děti a další zajímavé cíle v okolí. Stačí si jen vybrat, do kterého koutu Vysočiny vyrazíte na dovolenou. Protože dovolená doma, to je dovolená na Vysočině!

Všechny naučné stezky najdete ZDE.