Na Piláku mají novinku, dětský handbike

ImageDalší atrakci pro návštěvníky vymysleli ve sportovně-rekreačním areálu Pilák u Žďáru nad Sázavou. Od letošní turistické sezony si vedle klasického kola nebo koloběžky lze vyzkoušet také handbike pro děti. Pro děti s hendikepem je zapůjčení zdarma, ostatní zaplatí za hodinovou vyjížďku 75 korun. Při celodenním půjčení handbiku zaplatí návštěvníci oblíbeného areálu 300 korun. Stoj, který zakoupilo město Žďár nad Sázavou v rámci projektu Aktivně pro Žďár za 64 200 korun a dodala ho nezisková organizace Černí koně, je určen pro děti od 100 do 160 cm.

Náměstkyně hejtmana Jana Fischerová si přijela do Žďáru nad Sázavou nový handbike v oranžovočerné kombinaci prohlédnout a při té příležitosti navštívila také firmu CECHO, která sídlí v nedaleké Polničce. „Vysočina a cykloturistika patří k sobě a Žďár nad Sázavou a Žďárské vrchy jsou přímo cykloturistickým rájem,“ říká s malou nadsázkou náměstkyně Fischerová a přidává aktuální čísla: „Do konce letošního května zaznamenal sčítač na Piláku, který je mimochodem nejdéle sledovanou lokalitou, a to už od července 2016, více než 650 tisíc průjezdů a průchodů. V hlavní sezoně přesahuje měsíční průměr 30 tisíc uživatelů a denní maximum bylo i více než 3 000 záznamů. Přibližně 70 % tvoří cyklisté, zbytek jsou lidé na in-line bruslích nebo pěší. Zajímavostí je také to, že v souvislosti s epidemií koronaviru se počet uživatelů vyhledávané cyklostezky zvýšil v porovnání s dubnem a květnem loňského roku o více než 50 %.“ 

Ryze česká firma CECHO z Polničky, která působí v oblasti technologie vstřikování plastů, forem a nástrojů, podporuje cyklodopravu také u svých zaměstnanců. Ti mohou  celoročně využívat krytá stání pro kola i zázemí, jako jsou sprchy a převlékárny. Společnost se 145 zaměstnanci dokázala v letošní jarní kampani Do práce na kole sestavit hned sedm soutěžních týmů z 23 přihlášených zaměstnanců. „Firma CECHO pravidelně platí za své zaměstnance účastnický poplatek a Jan Holemář byl dokonce mezi pěticí vylosovaných výherců, kteří letos získali novou koloběžku od Kraje Vysočina v soutěži pravidelnosti,“ přibližuje Radka Remarová, žďárská cyklokoordinátorka kampaně Do práce na kole. 

-krvys-