Vysočina sklářská: Pojďte na pouť, slavnosti, do skláren i ateliérů

Mořský koník vznikající pod rukama mistra skláře v Karlově. Foto: Martina StrnadováSklářská pouť v Ledči nad Sázavou, Slavnosti jeřabin ve Žďáru nad Sázavou i Dny otevřených ateliérů na Vysočině, všechny tyto akce jsou věnované sklářům, sklářskému řemeslu, kumštu, jednoduše sklu. Letošní turistické lákadlo Vysočina sklářská totiž s prázdninami nekončí. Ba naopak, až do Vánoc nabízí mnoho zajímavých akcí, na jejichž prvopočátku stojí zručný sklář u rozžhavené pece. Tak se s námi pojďte ohřát, nakouknout umělcům pod ruce, rozšířit si obzory, kochat se a bavit se.

O Slavnostech jeřabin jedna akce střídá druhou

do 20. září běží Slavnosti jeřabin ve Žďáru nad Sázavou. Tradiční akce je letos oslavou sklářství na Vysočině.  Sochařského sympozia na farských humnech se účastní vedle sochařů i skláři, kteří své skulptury tvoří přímo na místě. Potěší vás výstava děl výtvarných umělců Horácka a rakouského Listchau. V kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře bude děkovná mše a koncert Horácké muziky. Užijete si celodenní výlet s historikem po zaniklých sklářských osadách a po stopách sklářských předků na Žďársku. Fanoušky filmu a historie nadchnou staré snímky zachycující výrobu skla na Žďársku. A vše odlehčí a zpříjemní hudba, neboť na programu jsou i koncerty Pirate Swing Bandu nebo kapely Trombenik. I na dobré pohoštění pořadatelé pamatují, a proto pro milovníky jídla, kultury a her připravili celodenní akci Futrování na Farských. Termíny a podrobnosti akce zde – Slavnosti jeřabin.

Sklářská pouť na hradě má kouzlo

Na nádvoří hradu v Ledči nad Sázavou se staročeská pouť koná každoročně, ta letošní v sobotu 12. září je věnovaná sklářům. Takže krom tradiční pouťové zábavy a veselí ji okoření sklářské řemeslo ve všech svých podobách. Uvidíte show mistra skláře Zdeňka Kunce, kterak kouzlí se svou mobilní pecí, módní přehlídku modelů zdobených skleněnými šperky, představí se sklárny z Vysočiny a další ukázky řemesla. Program šitý na míru pro nejmenší samozřejmě chybět nebude, dočkají se loutkového divadla i dalších vystoupení. Své zvířecí svěřence představí Záchranná stanice Pavlov. A hudba, ta je na takové akci samozřejmostí. Zájemci mohou nakouknout i dovnitř hradu, kde je nová stálá expozice Sklářství na Vysočině. Termíny a podrobnosti akce zde – Sklářská pouť.

Nahlédněte umělcům do jejich ateliérů

Dny otevřených ateliérů na Vysočině 3.–4. října jsou slavností výtvarného umění a tradičních řemesel v kraji. Své ateliéry, dílny, hutě letos otevřou veřejnosti i skláři. Nenechte si ujít mimořádnou příležitost a navštivte sklářské provozy. Vyzkoušejte si přitom různé výtvarné techniky a dovednosti. K návštěvě zvou sklárny v Okrouhlici, Dobroníně, Horních Dubenkách, Karlově, Škrdlovicích i sklářský skanzen v Tasicích, tiffany vitráže můžete omrknout v Dolní Cerekvi, Stařči a Křižanově, malování na sklo v Chotěboři a sochařskou sklářskou práci ve Žďáru nad Sázavou. Zde je seznam otevřených skláren a ateliérů.

Martina Strnadová, Vysočina Tourism