Oslavte sv. Valentýna vycházkou k ledopádu či hvězdě na Zelené hoře

StrměchyBlíží se svátek svatého Valentýna a možná si lámete hlavu, jak jej letos oslavíte. Restaurace, divadla, kina, wellness, vše je zavřené. Zvolte netradiční oslavu. Vezměte svoji drahou polovičku na romantické místo na Vysočině. Máme pro vás pár tipů.

 

zelena-hora-258Zelená hora a na ní poutní kostel sv. Jana Nepomuckého (UNESCO), to je místo, které nikdy nezklame. Je romantické, magické, nádherné, jedinečné. Jde o vrcholné dílo geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho – Aichela zasazené do zelené krajiny Žďárských vrchů v Koruně Vysočiny.

Chcete se raději toulat krajinou? Zkuste si vyšlápnout kolem zatopených žulových lomů u Lipnice nad Sázavou a kochat se obrovskými, třímetrovými reliéfy, vytesanými do skal. Zlaté oči, Bretschneiderovo ucho a Ústa pravdy okouzlila i filmaře, tak zcela jistě osloví i vás.

TelčRomantiku nabídne i procházka historickým jádrem Telče (UNESCO), kterou lze protáhnout až na Javořici, nejvyšší vrchol Vysočiny nacházející se ve výšce 837 metrů nad mořem. Kdyby se vám ovšem nechtělo šlapat po svých tak daleko a ještě k tomu do kopce, krásný výhled do krajiny vám nabídne i rozhledna Oslednice hned u Telče.

Úžasný výlet zažijete i kolem přehrady Dalešice v destinaci Třebíčsko – moravská Vysočina. Můžete obejít zamrzlou vodní plochu a užít si bílou krajinu ze skalních vyhlídek kolem ní. Zahlédnete třeba parádní Kozlovskou podkovu, již vykroužila řeka Jihlava.

Nezklame vás ani výlet kolem kláštera v Želivě. Můžete z něj vyrazit kolem přehrady Trnávka k zámku Červená Řečice. A nebo zamířit k vodní nádrži Sedlice, jež patří k nejstarším v republice. Vydáte-li se po červené turistické značce, dojdete k ledopádu. Na skále nad bývalým lomem pramení potůček, který stéká po skalách a když mrzne, vytváří úchvatné dílo. A právě teď jsou pro to ty nejlepší podmínky.

-VT-