Vyrazte do muzeí a galerií Vysočiny! Zítra otevírají

Hrad KámenMuzea a galerie Vysočiny se návštěvníkům otevřou zítra 11. května. Vyrazit můžete třeba na hrad Kámen a zhlédnout sbírku historických motocyklů, na hrad Roštejn či do jihlavské galerie, kde probíhá výstava tvorby sklářských výtvarníků a studentů.

Od prosince loňského roku byly z důvodu vládních nařízení uzavřeny galerie i muzea na Vysočině. Poprvé po dlouhých pěti měsících se otevřou v úterý 11. května, ovšem s některými omezeními. Nebudou možné skupinové prohlídky, počet návštěvníků uvnitř bude omezen na 1 osobu na 15 metrů čtverečních, bude nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy a mít nasazen respirátor.

Muzeum Vysočiny Třebíč nabízí všechny čtyři prohlídkové okruhy včetně výstavy Když slunéčko zemi políbilo v zámecké konírně, která je poctou folkloristovi Vratislavu Bělíkovi. Pobočky třebíčského muzea v Moravských Budějovicích a v Jemnici zatím zůstávají zavřené. Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči otevře na Mezinárodní den muzeí v polovině května.

Muzeum Vysočiny Pelhřimov otevírá také všechny expozice, výstavní sál a částečně i hrad Kámen – trasu se sbírkou historických motocyklů a rozkvetlý park kolem hradu.

Muzeum Vysočiny Jihlava vedle stálých expozic nabídne prohlídku výstav – na Masarykově náměstí v Jihlavě, také v Třešti a Telči. V prostorách telčské univerzitní knihovny a v Kavárně-cukrárně Haas je až do konce června k vidění retrospektivní výstava autorských obrazů a kreseb výtvarnice Lenky Dvorníkové-Včelové.  V Jihlavě jsou to Skleněná krása ze sbírek jihlavského muzea, Photographia Natura a Jan Bechyně – známý neznámý. Na hradě Roštejn bude přístupná interaktivní přírodovědná trasa B, věž a kaple sv. Eustacha. Trasa A prozatím zůstane uzavřena a občerstvení by mělo otevřít spolu se zahrádkami restaurací přibližně o týden později.

V Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod bude ještě 3 týdny k vidění výstava historických pohlednic ze sbírky Bohumíra Špačka Mizející město, přístupny budou i muzejní expozice.

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě připravuje na 11. května malý dárek pro každého návštěvníka, v 16 hodin speciální rituál Matěje Koláře a mimořádné prodloužení otevírací doby do 18 hodin. Stávající výstavy prodlužuje následovně: Letem Bornovým světem – do neděle 23. 5., Na houby! – do čtvrtka 20. 5., CHKO v proměnách času – do neděle 6. 6.

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě nabízí malovaný humor Pavla Matušky na výstavě Hříchy a hříčky naší doby.

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě má pro zájemce připravené výstavu Element SKLO – Matérie fantazie v budově na Masarykově náměstí, výstavu díla malíře Daniela Balabána v budově v Komenského ulici a v prostorách galerie Alternativa projekt Nesebereš! věnovaný komplikovanému vztahu člověka k přírodě.

Otevřeny jsou i další galerie a muzea na Vysočině.

Zdroj: zpráva odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu
Krajský úřad Kraje Vysočina