Navštivte zahrady Kinských na žďárském zámku

Kouzelné zahrady_VIIPojďme se nadechnout do soukromých zahrad rodiny Kinských na žďárském zámku. Otevřeny budou o víkendu 29. a 30. května.

Zahrady na zámku ve Žďáře nad Sázavou se letos návštěvníkům otevřou už podvanácté v rámci akce Kouzelné zahrady. Pořadatelé připravili dvě varianty doprovodného programu. První je komentovaná procházka s hudebním vystoupením a prohlídkou uměleckých objektů. Violoncellista Štěpán Filípek zahraje sonáty J. S. Bacha. Nedojde-li k většímu rozvolnění vládních opatření pro pořádání kulturních akcí, je v plánu druhá varianta – individuální procházka zahradou bez doprovodného programu.

Pro děti je připravena hra v zámeckých zahradách i dalších venkovních prostorách.

Součástí doprovodného programu je sobotní farmářský trh s floristickým a zahradnickým sortimentem a dvoudenní Mint Market, oblíbený trh se svěží módou, šperky, designem a delikatesami.

Kouzelné zahrady_IZahrada, kterou nyní využívají členové rodiny Kinských k odpočinku, původně náležela cisterciáckému klášteru Studnice Blahoslavené Panny Marie ze 13. století. Dříve v ní mniši cisterciáci pěstovali zeleninu a bylinky. Centrum zahrady tvoří letní prelatura nazývaná také zámeček z druhé poloviny 18. století, typická svou růžově zbarvenou fasádou.

Další dominantou zahrady je bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše spolu s konventem, bývalým obydlím cisterciáckých mnichů. Na něj navazuje prostor rajského dvora, v jehož centru se nachází původně gotická Studniční kaple, upravena ve stylu barokní gotiky stavitelem Janem Blažejem Santinim.

Právě geniální architekt Santini proměnil areál v barokní skvost, nad kterým se v hladině Konventního rybníku jako v zrcadle odráží poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Ze zahrady si můžete vychutnat snad nejkrásnější pohled na tuto památku zapsanou do seznamu světového dědictví UNESCO.

Ať už se na zámek vypravíte během akce Kouzelné zahrady nebo vyberete jiný termín, rozhodně si na výlet rezervujte minimálně jeden celý den. Můžete zde navštívit multimediální Muzeum nové generace, prohlídky s průvodcem, výstavu Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze, ale také celou řadu doprovodných akcí a her pro děti. Přímo v zámeckém areálu se můžete také ubytovat nebo si odpočinout v zámecké kavárně a velkém obchůdku se suvenýry.

Více informací najdete na webu zamekzdar.cz.