Začátek letních prázdnin na Roštejně

hrad RoštejnHrad Roštejn, který se loni stal nejvíce navštěvovanou památkou Vysočiny, zahajuje hlavní letní sezonu opět s upraveným vstupným. Je tedy možné, že sezona 2021, doplněná o rozmanité kulturní akce, bude rekordní podobně jako sezona loňská.

 

Od 1. července 2021 vstupuje hrad Roštejn, stejně jako další příspěvkové organizace Kraje Vysočina v kulturní sféře, do období, které bude podporovat především návštěvy rodin s dětmi a návštěvy mladých lidí. Ti všichni (děti, studenti) budou mít opět jako v loňském roce vstup do všech interiérů hradu zdarma. I přes toto zvýhodnění je nutné před vstupem do objektu navštívit pokladnu, kde bude návštěvníkům vydána platná vstupenka. Ostatní návštěvníci (dospělí a senioři nad 65 let) se mohou těšit na vstupné ve výši 50 % oproti běžnému ceníku. Touto akcí se mimo jiné snaží Kraj Vysočina přitáhnout pozornost k letní akci Vysočina Dětem, s níž jsou spojeny aktivity po celém kraji, včetně hradu Roštejn. Uvedené zvýhodnění se netýká vstupu na kulturní akce, edukační programy apod., kde zůstává v platnosti klasický ceník.

Návštěvní doba v průběhu letních prázdnin bude stejná jako v červnu, tedy od 9.00 do 18.00 hodin (bez polední pauzy na pokladně), zavíracím dnem bude pondělí. Pouze pondělí 5. července bude otevřeno, stejně jako v úterý 6. července, prvním zavíracím dnem prázdnin bude až pondělí 12. července. V tuto chvíli platí ve všech interiérech hradu povinnost nošení respirátorů a pro vstup na provázenou trasu nutnost splnění podmínky OTN (očkování, testování, prodělání nemoci). Pro podrobnosti ohledně platných hygienicko-epidemiologických pravidel je možné navštívit novou sekci hradních stránek.

Pozornost by návštěvníci měli před cestou na hrad věnovat i sekci Aktualit hradních stránek, případně sekci Jak se k nám dostanete, kde se budeme snažit o aktuální informace ohledně silničních uzavírek.

Podobně jako v loňském roce se i přes ne zcela klasický start sezony podařilo domluvit pořádání několika kulturních akcí. Jedna z těch největších – divadelní prohlídky Se zlatou růží v erbu – čeká návštěvníky již v termínu 3. – 5 . 7. v otevírací době hradu. Těšit se můžete na několik desítek kostýmovaných hereček a herců z DS Karla Čapka z Třeště, kteří vás zavedou do doby založení hradu v polovině 14. století. Na prohlídky je vhodné učinit rezervaci, a to na telefonním čísle +420 733 161 817, které je dostupné denně od 9.00 do 18.00 mimo pondělí.