Houslová atmosféra na žďárském zámku vás zaručeně pohltí

Mezinárodní houslové kurzy Bohuslava Matouška a Jakuba JunkaTradiční setkání těch nejlepších mladých houslistů z České republiky se uskuteční pod záštitou Dagmar Havlové skrze Nadaci Václava a Dagmar Havlových VIZE 97 a manželů Marie a Constantina Kinských od 15. do 27. srpna. Nádhernou hudbu můžete poslouchat v průběhu Mezinárodních mistrovských houslových kurzů Bohuslava Matouška a Jakuba Junka nejen během svých procházek zámeckými nádvořími, ale především na 4 koncertech pro veřejnost a 2 seminářích.

Inspirující atmosféra, prostor pro setkávání a rozvoj kreativity nebo podpora vzniku nových uměleckých projektů. To jsou základní pilíře kulturního života na žďárském zámku, které vycházejí z motta současných majitelů, rodiny Kinských „Jen společnost, která tvoří, může vzkvétat a žít dál.“ „Žďárský zámek byl po dobu své historie vždy místem, které bylo otevřeno tvorbě nadaných umělců a uměleckému pokroku. Je nám velkou ctí, že můžeme navázat na naše předchůdce a přivítat zde již potřetí mladé houslisty z konzervatoří i vysokých uměleckých škol a umožnit jim tak společně rozvíjet svůj talent. Zároveň máme radost z nadšení našich návštěvníků, kteří poslouchají pod okny nebo se u nás zdrží po celý den a večer ještě vyrazí na koncert, “ vysvětluje Constantin Kinský.

První ze série koncertů, ZAHAJOVACÍ KONCERT, se uskuteční 15. srpna od 19 hodin v barokních freskových sálech. Zazní na něm skladby Mozarta, Smetany, Ravela a dalších v podání Jakuba Junka, Bohuslava Matouška a klavíristky Johanny Hanikové. Nenechte si ujít také veřejný seminář TAJEMNÝ NÁSTROJ HOUSLE aneb HOUSLE – a co možná o nich ještě nevíte, který se bude konat 19. srpna od 14 hodin opět v barokních freskových sálech. 20. srpna od 19 hodin můžete navštívit BENEFIČNÍ KONCERT PRO ZÁMEK, a to v nádherném oválném sále prelatury s rozsáhlým freskovým stropem. Výtěžek z tohoto koncertu poputuje na nutné opravy zámku a plánované renovace prostor. Kromě mistrů Jakuba Junka a Bohuslava Matouška vám společně s komorním orchestrem Musica Minore zahraje také houslistka Ivana Kovalčíková.

Novinkou letošního ročníku jsou OPEN AIR KONCERTY, které proběhnou na terase zámecké kavárny 22. srpna v 15 a 18 hodin a vstup na ně je zdarma. Vystoupí na nich vynikající studenti spolu s klavíristkami Johannou Hanikovou a Martinou Mergentalovou. Součástí programu bude představení nástrojů z dílny mistrů houslařů Ráczových. Ani letos nebude chybět Houslový MASTERCLASS určený pro všechny studenty hry na housle i milovníky houslí s vynikajícím německým houslistou Niklasem Liepe, který proběhne 24. srpna v barokních freskových sálech ve 14 hodin. Zde se také bude konat 26. srpna v 15 a 18 hodin ZÁVĚREČNÝ KONCERT s absolventy letošních houslových kurzů, kteří přednesou skladby dle svého výběru spolu s dvěma již zmíněnými vynikajícími klavíristkami.

Vstupenky si můžete zakoupit vždy na místě před konkrétním koncertem, místo však vzhledem k velkému zájmu doporučujeme rezervovat předem už nyní na www.zamekzdar.cz. Cena vstupenek na všechny koncerty (kromě OPEN AIR a seminářů, které jsou zdarma) je jednotná. Dospělí platí 250 Kč, děti, studenti a ZTP/ ZTPP 150 Kč.