Nadzemní archeologie: Noc vědců bude hledat otisky času uvnitř jezuitské koleje v Telči

nadzemní archeologie v TelčiV pátek 24. září v 17 hodin začíná tradiční celorepubliková akce celé řady výzkumných i vzdělávacích institucí s názvem Noc vědců, která má za cíl popularizovat vědu ve všech jejích podobách. Letošní téma je „Čas“ a hledání jeho otisků uvnitř bývalé jezuitské koleje se bude věnovat společná prezentace telčského pracoviště Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v. v. i. a Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči.

Stejně jako v loňském roce, bude i letošní prezentace Masarykovy univerzity probíhat pouze online formou. A stejně jako v loňském roce, ani letos nebude chybět prezentace Univerzitního centra MU v Telči. To, tentokrát společně s telčským pracovištěm ÚTAM AV ČR, připravilo komentovanou video-prohlídku historika a odborníka na stavební materiály Jiřího Bláhy. Spolu s ním budou mít diváci možnost nahlédnout do, ne vždy přístupných, prostor bývalých jezuitských kolejí a objevit v nich stopy plynoucího času.

Pokud tedy nevíte, jaké stopy zanechává čas uvnitř historických staveb a zajímá vás, jak je lze objevit a zkoumat, či jak se používá laserová vodováha, tak si letošní Noc vědců rozhodně nenechte ujít. Stopy plynoucího času lze totiž nejen dobře vidět, ale pátrání po nich často představuje i zajímavé dobrodružství.
„Budovu bývalé jezuitské koleje znám celkem dobře i z jiných projektů. Koneckonců, podobné přednášky jsme společně s kolegy z Univerzitního centra dělali již několikrát. Je to opravdu netradiční a zajímavý prostor, pro podobné aktivity jako stvořený,“ říká historik Jiří Bláha. „Zkusit ale takové povídání přenést tak, aby se z pohledu nadzemní archeologie splnilo zadání tématu, a ještě se vešlo do formátu krátkého naučného videa, to byla opravdu výzva,“ přiznává.

Noc vědců se koná již od roku 2005 a je to celorepubliková akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, široké veřejnosti běžně nedostupných. Návštěvníci se během ní mohou volně procházet laboratořemi, přednáškovými místnostmi, vybuchujícími experimenty a jít do hloubky aktuálních témat. Je určena bez rozdílu pro všechny, koho zajímá věda a výzkum.

Video pozvánku naleznete zde: https://youtu.be/Ul8QtgnYQ2o
Fotogalerie z natáčení je zde: https://bit.ly/3ztnwdr
Stránky s prezentací UCT a ÚTAM AV ČR jsou zde (obsah bude dostupný od 24.9.2021, 17:00).