Užijte si lyžovačku na Harusáku a poznejte žďárský zámek

DSC08826Přijeďte za parádní lyžovačkou na Vysočinu. A vyhraďte si na to minimálně celý den, ideálně víkend či kus jarních prázdnin. Vyzkoušejte sjezdovku na Harusáku, poznejte žďárský zámek a ochutnejte večeři podávanou v jeho freskovém sále.

Více než půl kilometru dlouhá sjezdovka s převýšením 110 metrů ve skiareálu na Harusově kopci u Nového Města na Moravě nabízí skvělé lyžařské podmínky pro začátečníky i pokročilé. Lyžuje se denně od rána do večerní osmé hodiny. Sedačková lanovka přepraví až 1 400 lidí za hodinu, takže to tady opravdu frčí. Méně zdatní lyžaři a děti mohou využít služeb lyžařské školy, pro nejmenší je k dispozici i dětský lanový vlek. Ve skiareálu samozřejmě nechybí ani občerstvení pro unavené a vyhládlé lyžaře.

Krásnou krajinu Žďárských vrchů navíc můžete poznat lépe i z běžecké stopy. V okolí Harusáku jsou desítky a desítky kilometrů upravených běžeckých tras. Nebo lze běžkovat ve Vysočina Areně, a to přímo v závodních trasách, ovšem pokud se zrovna nějaké závody v běhu na lyžích nekonají.

zamek vecerni_prohlidkyNe každý chce trávit celé dny od rána do večera jen na lyžích. Určitě je příjemné zpestřit si program i jiným zážitkem. Může jím být třeba návštěva zámku ve Žďáru nad Sázavou, který je od Harusáku vzdálen pouhých jedenáct kilometrů. Je otevřen celoročně a během února nabízí večerní prohlídky, které představí osobnosti barokního kláštera. Pochopitelně mezi nimi nemůže chybět ani geniální architekt Santini. A pokud se na zámek vypravíte poslední únorovou sobotu šestadvacátého, kdy je na programu masopustní gastrovečer, ochutnáte třeba filírovaná kachní prsa, pomalu pečený vepřový bůček s bramborovými noky a k tomu dobré pivo. Váš chuťový zážitek umocní cimbálová muzika. No nezní to skvěle?

Ovšem při zmínce o Santinim je třeba připomenout jeho snad nejslavnější dílo, a to poutní kostel sv. Jana Nepomuckého. Taková zimní procházka kolem Zelené hory, na níž se tato Santiniho hvězda skví, nabídne na památku pod ochranou UNESCO zcela jiný, neotřelý pohled. Nenechte si ho ujít.

vysocina.eu, zamekzdar.cz, skiharusak.cz

-VT-