Přijeďte si užít slavnost Barchan do Jemnice

Barchan 2019_156Historická slavnost Barchan proběhne v Jemnici na Třebíčsku od pátku 17. do pondělí 20. června. Otevřou se mázhausy, krčmy i historické tržiště. Těšit se můžete na průvod kostýmovaných postav, běh královských poslů, koncerty Anety Langerové, Poetiky, Adama Mišíka, Telčské dechovky, Kamelotů, kejklíře, fakíry i tradiční řemesla.

Barchan 2019_314Přijeďte si užít jednu z nejstarších slavností ve střední Evropě, která se v Jemnici, vždy po svátku sv. Víta, prokazatelně koná již od roku 1713 a dost pravděpodobně ještě mnohem déle. Po celá staletí je jejím jádrem běh čtyř poslů, kteří nesou dopis královně Elišce Přemyslovně. Běh o Barchan je od roku 2014 zapsán na prestižní Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Barchan 2019_655_1V pátek akci tradičně zahajuje průvod měšťanů od radnice a slavnostní vyvěšení praporu Barchan. Večer se konají koncerty a taneční zábavy. V sobotu se otevírá historické tržiště. Hlavní událostí dne je scéna v zámeckém parku znázorňující rozloučení královského páru s opevněnou Jemnicí a slavnostní průvod kostýmovaných postav ze zámku přes náměstí až k sokolovně. Na programu se střídají koncerty s divadelními vystoupeními a dalšími akcemi. V neděli proběhne mše svatá a opět program plný různorodých vystoupení až do večerních hodin.

Podrobný program slavnosti najdete na webu Barchan.cz.

-VT-