Podzimní vítr přivane v říjnu pestrobarevný kulturní kalendář.

Třebíč Mertl_3Pro podzimní deprese nebude na Vysočině v říjnu ani kousek místa! Hned v prvních říjnových dnech nabízí řada míst pestrou paletu akcí, za kterými se rozhodně vyplatí vyrazit za hranice svého města i regionu! Chcete vědět, co se dnes čte, se slevou nakoupit vánoční dárky, poznat místní umělce, moderní muzejní expozice a ochutnat hodovní koláče? Pak musíte svou navigaci nasměrovat na D1 a vyrazit na Vysočinu

Pro milovníky literatury, knih a mluveného slova ...

245372528 4562000130532196_4966936083161225350_nPodzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě   

33. Podzimní knižní veletrh se bude konat 6. a 7.10. v Kulturním domě Ostrov a v Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Motto veletrhu zní Po válce v šest hodin večer. Vyjadřuje tak svou solidaritu s napadenou Ukrajinou a zároveň je poctou Jaroslavu Haškovi, který v nedaleké Lipnici nad Sázavou napsal Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Ten zde také před sto lety, 3. ledna 1923,  zemřel.  V Havlíčkově Brodě vás čekají nejnovější knihy, zajímavé publikace, besedy a setkání s autory.

Doprovodný program si můžete prohlédnout na stránce organizátora ZDE

Za pestrostí barev a ladností tvaru...

výřezDny otevřených ateliérů a KRÁSA UMĚNÍ v nich.        7.-8.10.

Malíři, sochaři, grafici, keramici, kováři, šperkaři, oděvní výtvarníci z celé Vysočiny vás zvou do svých ateliérů, otevřené dveře budou mít v tyto dny také muzea, galerie, ZUŠ a Domy mládeže, kde se noví umělci teprve učí.  Kam za umělci přesně vyrazit vás nejlépe nasměrují její organizátoři ZDE.  

 

Za poznáním, které není nuda! 

Zámek Třebíč_m-ARK_2Dny otevřených dveří na zámku Třebíč   7.10.2023

Muzeum návštěvníky po celý den zve na své expozice:

Svět neživé přírody – mineralogická expozice, Svět portálů a bran – klášterní expozice, Lidé.Místa.Osudy. – muzejní expozice.

Těšit se  můžete také na komentované prohlídky Valdštejnové na Třebíči.  Celý program doplní aktivity a soutěže o drobné ceny. K dispozici bude také malování na obličejvýroba odznáčků (placek), brýle s virtuální realitou, fotokoutek a další. Na pódiu vystoupí místní folklorní soubor Bajdyš, ZUŠ Třebíč – soubor Bajdyšek, uvidíte také módní přehlídku spolku Míša & Míša. Malí návštěvníci se mohou těšit na pohádku v podání divadelního spolku AMPULKA.  

thumb NV 2023 banner 1200x628 foto2-1Minout byste rozhodně neměli ani Muzeum Vysočiny v Jihlavě, které otevřelo zbrusu novou interaktivní expozici.  V pátek 6.10. vás zde přesvědčí o tom, že věda není nuda a následující sobotu objevíte rozdíly architektonických slohů. Kromě stálých expozic a aktuálních výstav budete mít příležitost navštívit i malý výtvarný koutek pro děti věnovaný různým historickým obdobím.

Za tradicí, zvyky a vůní koláčů...

cb1a0a4086a960d7f213a16fcfd03e34Tradiční Bystřické hody 7.-8.10.

Jestli milujete zvyky a tradice, pak si nenechte ujít vyhlášené Bystřické hody. Součástí oslav je kulturní program, ve kterém nechybí stavění máje, ohňová show, koncerty, rytíři Země zubra, ortel se souzením berana, jarmark a další. 

 

To ale ani zdaleka nejsou všechno trumfy kalendáře akcí na Vysočině! "To své" na míru si vyberete na našem webu.

Foto: M-ark, město Bystřice, Muzeum Vysočiny Jihlava, FB Podimní knižní veletrh, DOA, město Třebíč- Jakub Mertl.