Návrat ztracené historie v Habrech

231030 zmensene_3840px_8V pátek 3.11. byla slavnostně otevřena Naučná židovská stezka v Habrech, která připomíná významné židovské osídlení na Havlíčkobrodsku. 

  • Jedno ze sedmi zastavení naučné stezky přibližuje také rod Stránských, ze kterého vzešel novinář, politik, zakladatel Lidových novin a ministr obchodu v první československé vládě, Adolf Stránský.
  • Stezka vás provede městem, seznámí s židovskými zvyky a tradicemi, ukáže, kde stála v Habrech rituální lázeň mikve a zavede na jeden z nejkrásnějších židovských hřbitovů na Vysočině. 
  • Bohatý život místních Židů dokládá také synagoga, její historie sahá až do 17. století. Prošla ohněm i druhou světovou válkou. Dnes stojí v ulici U Kina zchátralá budova z 20. století, o jejíž záchranu se nově snaží místní spolek Habry, z.s. 
  • Mapa s vyznačenými zastaveními je k dispozici na náměstí v Kavárně Na cestě.

Jestli jste milovníci neobjevených míst s autentickou poetikou, pak v těchto podzimních dnech musíte vyrazit do Habrů a cestou se zastavit v Golčově Jeníkově, kde působila nevýznamnější židovská škola, ješiva. Evropské proslulosti dosáhla tato instituce v letech 1813-1843, kdy ji řídil Aaron Kornfeld. Ješivu vedl v přísně ortodoxním duchu a v krátké době se mu z ní podařilo vytvořit věhlasnou školu, kam posílaly své děti i židovské rodiny z Polska či Maďarska. K jeho hrobu na místním židovském hřbitově se dodnes chodí klanět rabíni z celého světa.

Foto: Vysočina West, Martin Dubský