Muzeum Dr. Aleše Hrdličky Humpolec

V antropologické expozici muzea zhlédnete neandrtálce v životní velikosti a spolu s ním se seznámíte s vývojem člověka.

Kontakt

Horní náměstí 273
39601 Humpolec
region Pelhřimov
49.541351, 15.359590Mapa

Vyzkoušíte si i přístroje, které antropologie využívá. Mimo to však interaktivní expozice nabízí i obří model srdce nebo ucha, které lze důkladně prozkoumat. Antropolog Aleš Hrdlička však byl i odborníkem na život indiánů. V expozici tak najdete i indiánskou vesničku se Siuxem, Apačem a Čerokí. Děti si mohou osahat indiánské hračky, hudební nástroje nebo zbraně.

pohádková expozice loutek, ta potěší ty úplně nejmenší, kteří si v hracím koutku mohou s některými loutkami a maňásky pohrát. Humpolecké muzeum se díky roku svého založení v 1895 řadí mezi nejstarší muzea na Vysočině. Jméno nese po světoznámém antropologovi a místnímu rodákovi.

V současné době nabízí muzeum pět expozic, stálou výstavu minerálůmuzejní vycházky a dva výstavní sály, kde se každý měsíc obměňují výstavy výtvarného i jiného zaměření.

Antropologická expozice - nově otevřena v roce 2019, je z velké části vybavena moderními exponáty, je interaktivní a zprostředkovává nejnovější poznatky z různých odvětví antropologie. Jednotlivé oddělení: genetika, variabilita lidského těla, anatomie, evoluce a antropologie živého člověka, paleopatologie. Další částí je život a dílo humpoleckého rodáka a světového antropologa dr. Aleše Hrdličky a indiánská vesnička s postavami indiánů ve skutečné velikosti, stanem teepee a předměty dokumentujícími život v prériích.

Národopisná expozice - přibližuje život na Humpolecku v 19. století - lidové kroje, roubené stavby, hudební nástroje, tradice soukenictví a ostatních řemesel.

Expozice loutek – ve fotografiích a textech mapuje historii loutkářství v Humpolci. Děti zaujme především množstvím loutkových scenérií, s několika marionetami a maňásky si pak mohou i pohrát.

Jak se žilo, jak se šilo – je věnována práci švadlen a ševců v domácím prostředí. K vidění je zde interiér domácnosti z poloviny minulého století, švadlena u žehlicího prkna a švec za obuvnickým strojem.

Peklo – tuto výstavu vytvořili žáci výtvarného oboru ZUŠ Gustava Mahlera. Jejich inspirací k vytvoření byla tajuplná vyprávění o pokladech, permonících a čertech, kteří v lidovém podání ztělesňují zlo.
Muzeum má bezbariérový přístup.

Foto: Jitka Mattyašovská