Zřícenina hradu Orlík

V létě si na hradu Orlík nad Humpolcem dávají dostavení šermíři, hudebníci a divadelníci. A když mají návštěvníci chuť, mohou si vyzkoušet pečení chlebových placek.

Kontakt

Hradská 818
39601 Humpolec
region Pelhřimov
49.544540, 15.382338Mapa

Hrad Orlík byl vybudován na konci 14. století. Zachovala se z něj mohutná hranolová věž a vstupní brána, které chránily hrad z nejsnáze přístupné severní strany a zbytky obytného paláce. Na začátku 16. století prošel hrad radikální přestavbou, opevnění bylo doplněno baštami, změněna byla dispozice obytných budov a hrad byl poprvé uváděn jako Orlík. Přestavba však nebyla nikdy zcela dokončena a ve třicátých letech 17. století byl hrad opuštěn.

Místní aktivisté i Klub českých turistů se už od roku 1911 snaží zakonzervovat zbytek hradu. Dokonce lze díky nově postavené rozhledně z roku 2014 vystoupat na hradní věž. Místo dnes slouží k nejrůznějším kulturním akcím, pořádají se zde začátkem prázdnin středověké slavnosti, využívají ho také oddíly a tábory, svatebčané i filmaři. Hrad si například zahrál v pohádce Jak se budí princezny.

Prohlídkový okruh

  • Hradní muzeum, galerie a věž, vyhlídková terasa starého paláce, sklepení, druhá hradní brána, bašty, hradní kuchyně, nový palác, bastion, rekonstruovaná chlebová pec