Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Jedním z nejfotogeničtějších míst na Vysočině je kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Díky leteckému pohledu lze zachytit tvar hvězdy od Jana Blažeje Santiniho-Aichela.

Kontakt

49.580208, 15.941932Mapa

Nedaleko Ždáru nad Sázavou se nachází vrcholné dílo barokní gotiky od Jana Blažeje Santiniho- Aichla. Myšlenka postavit tu poutní kostel přišla od opata Václava Vejmluvy v roce 1719, který se inspiroval nálezem zachované tkáně v hrobě Jana Nepomuckého. Cílem bylo oslavit ho jako světce a mocného patrona. Po vysvěcení se kostel stal první velkou svatyní zasvěcený Janu Nepomuckému. V roce 1994 byl poutní kostel zařazen do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V srpnu 2014 byl po více jak 50 letech navrácen do majetku a správy Římskokatolické farnosti ve Žďáře nad Sázavou.

Chrám představuje nadčasové dílo, oproštěné od konvenčních prvků dobové architektury. Je postaven na půdorysu ve tvaru pěticípé hvězdy. To má vycházet z legendy, ve které se praví, že v místě, kde Jan Nepomucký utonul, se objevila koruna z pěti hvězd. Magická symbolika čísla pět se pak objevuje opakovaně i v dalších prvcích stavby. Areál je přístupný pěti vchody, v chrámu se nachází pět kaplí s pěti oltáři. Ambit okolo chrámu má půdorys deseticípé hvězdy a je prolomen pěti branami.

Prohlídkový okruh
Areál poutního kostela od západní vstupní brány přes hřbitov do kostela, prohlídku je třeba předem rezervovat.

Vstup do areálu poutního kostela je částečně bezbariérový. Doporučujeme doprovod druhé osoby při prohlídce.

Foto: Koruna Vysočiny- Leoš Římovský