Další památky

Zadní synagoga v Třebíči

zadni-synagoga-trebic-interier2Zadní synagoga byla postavena v roce 1669 nebo krátce před ním. Židovská obec usilovala o rozšíření synagogy, které bylo v roce 1693 zamítnuté vrchností a navíc bylo přikázáno budovu zbourat. Přestože na místo celkové demolice byla stržena „pouze" střecha, budova značně chátrala.

Číst více...

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči

telc namestiTelčské náměstí, zapsané na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, je příkladem harmonické návaznosti baroka na renesanci. Pozoruhodné je, že za barokním stavitelským rozmachem v renesančním městě stála Františka Slavatová. V polovině 17. stol. po smrti svého muže povolala do Telče jezuity, dala pro ně postavit kolej a kostel Jména Ježíš, v němž je také pohřbena.

Číst více...

Proboštství kláštera cisterciaček – Vallis Santa Mariae v Pohledu

Proboštství kláštera cisterciaček  Vallis Santa Mariae  PohledBudova proboštství kláštera cisterciaček z let 1710–1713 je doloženou stavbou slavného architekta Jana Blažeje Santiniho- Aichela. Stavbu budovy proboštství iniciovala abatyše kláštera cisterciaček v Pohledu M. C. Marquartová. Probošství je mistrně zvládnutou jednopatrovou budovou s mírně vystupujícím středním rizalitem na přední i zadní části fasády.

Číst více...

Mosty se sochami světců v Brtnici

most-se-sochami-svetcu-legionarskaNa území Brtnice se nacházejí dva pamětihodné mosty. Most v Legionářské ulici se též nazývá "Židovský", protože stojí v místech, kde sídlila židovská komunita. Přes tento most je pěkný výhled na zámek, toto panorama se někdy označuje jako Brtnické Hradčany. Druhý most najdeme na náměstí před radnicí. Oba mosty byly postaveny v 1. čtvrtině 18. století a sochami je ozdobil místní sochař David Lipart.

Číst více...

Barokní most v Náměšti nad Oslavou

Barokní most  Náměšť nad OslavouBarokní most přes řeku Oslavu dal postavit majitel náměšťského panství hrabě Václav Adrian z Enckenwirtu v roce 1737 na místě staršího mostu, strženého povodní. V roce 1744 byl most vyzdoben 20 barokními sochami, které pohledově umocňují jedinečnost této stavby. Ne náhodou se náměšťskému mostu říká „malý Karlův most".

Číst více...

Most se sochami světců ve Žďáře nad Sázavou

Most se sochami světců  Žďár nad SázavouSilnice z centra města k areálu zámku vede přes barokní kamenný most se třemi oblouky, který v délce 40 metrů překlenuje Stržský potok u Konventního rybníka. Byl postaven v roce 1761 a zdobí ho osm soch světců, jejichž autor není znám. Výzdoba byla inspirována podobou Karlova mostu v Praze.Originály soch byly při rekonstrukci mostu sneseny a nahrazeny kopiemi.

Číst více...

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou

Dolni hrbitov_ZdarDolní hřbitov byl postaven nedaleko žďárského kláštera v roce 1709. Hřbitov je jednou z prvních staveb, kterou pro žďárský klášter realizoval architekt Jan Blažej Santini Aichel. Podle Santiniho plánu byl hřbitov postaven na půdorysu lebky se čtyřmi kaplemi.

Číst více...