Park Hradu Kámen

Krajinářsky upravený park je součástí areálu hradu Kámen, který leží zhruba na polovině cesty mezi Pelhřimovem a Táborem, v kraji mírně zvlněného Pacovska.

Kontakt

Hrad Kámen
Kámen 1
39413 Kámen u Pacova
region Pelhřimov
49.424374, 15.013847Mapa
Volné pokoje
Období: léto

Původně gotický hrad byl postaven v polovině 13. století na rozsáhlém skalisku, podle něhož byl pojmenován.

První zmínky o zahradě jsou z roku 1773, kdy byl u hradu založen sad a kuchyňská zahrada. Po zrušení rozsáhlého lemu hradeb vznikla klasicistní zahrada doplněná romantizujícími prvky. Po vyvlastnění hradu po roce 1948 byla údržba parku zanedbána, proto v 70. letech 20. století bylo přistoupeno k rozsáhlým sadovým úpravám.

V roce 2015 se přikročilo k celkové revitalizaci parku, kdy bylo vysázeno téměř 500 kusů dřevin. V současné době park zaujímá téměř 1,5 hektaru a lze ho podle typických znaků rozdělit na tři části, a to pravidelnou terasovitou zahradu, rozsáhlé alpinum a volně řešený park přírodně krajinářského stylu.

Záhřevná skála a příznivá expozice částečně chráněná zbytky opevnění vytváří vhodné podmínky pro širší spektrum rostlin, včetně některých citlivějších (magnólie, cesmína). Volné přírodní zátiší z dubů, borovic, kosodřevin, modřínů a javorů, prosvětlené břízou, obrůstají větší plochy rododendronů a azalek. V rozmanitém parku se také nacházejí dva památné stromy, dřevité pivoňky, záhonové i pnoucí růže či malé okrasné jezírko.

Zdroj informací a fotografií: www.dozahrad.cz, výstup přeshraničního projektu programu INTERREG V-A Rakousko-Česká republika GrünRaum. Jeho cílem je využít vzrůstajícího zájmu o zahradní turismus a využít velký potencionál přírodního a kulturního bohatství zahrad a dalších zelených prostor na jižní Moravě, Vysočině a v Dolním Rakousku.