Farní kostel sv. Prokopa Žďár nad Sázavou

Ze staršího vnitřního zařízení kostela sv. Prokopa ve Žďáru nad Sázavou se zachovala pozdně gotická plastika Madony s dítětem z druhé poloviny 15. století.

Kontakt

Farnost sv. Prokopa
Tvrz 1/12
59101 Žďár nad Sázavou 1
region Žďár nad Sázavou
49.563343, 15.938352Mapa
Volné pokoje
Období: léto

Kostel stál nedaleko žďárského náměstí už v roce 1270, první písemná zmínka pochází z roku 1391 a další doklady pochází až z 16. století. Tehdy byl kostel přestavěn v pozdně gotickém slohu. Barokní přestavba pak přišla ve století osmnáctém a o sto let později obnovili gotický sloh a vytvořili barevné vitráže. Kolem milénia při rekonstrukci objevili původní nástěnné malby.

V interiéru se nachází gotická plastika Madony s dítětem z druhé poloviny 15. století a barokní obraz sv. Prokopa s prokopskou legendou, který býval na starém hlavním barokním oltáři. Obraz maloval roku 1778 kutnohorský malíř Kautsch. Za celkových oprav kostela v sedmdesátých letech v něm byla umístěna nová křížová cesta. Cínové reliéfy jsou replikou křížové cesty od sochaře Karla Stádníka v kostele sv. Václava v Olomouci. V těsné blízkosti stojí barokní kaple sv. Barbory, připisovaná architektu Santinimu.

Věž kostela sv. Prokopa bude otevřena od 12. 6. do konce září.

Otevírací doba:

pondělí – neděle: 8:00 – 18:00

Videogalerie