Do historie Přibyslavi na Havlíčkobrodsku se zapsali hlavně Jan Žižka z Trocnova a husité. Město, které bylo známé těžbou stříbra, nabízí také starobylé památky.

Kontakt

Turistické informační centrum
Bechyňovo náměstí 45
58222 Přibyslav
region Havlíčkův Brod
49.576839, 15.738546Mapa
Volné pokoje
Období: léto, zima

První věrohodné záznamy o Přibyslavi pocházejí z poloviny 13. století. Zdejší osídlení, které do té doby mělo charakter zemědělského, řemeslnického a obchodního střediska pod místním hradem, získalo městská práva. Těžba stříbra byla ukončena za dob husitských válek. V roce 1424 zemřel poblíž města Jan Žižka z Trocnova. Jeho bojovníci po smrti svého vojevůdce dobyli přibyslavský hrad a z města učinili vojenskou základnu pro své výpady. Přibyslav byla několikrát postižena nejen válkami, nýbrž také těžkými požáry, které zničily nemálo historických objektů. Drobné provozovny živnostenského charakteru, vznikající ve druhé polovině 19. století, byly vesměs orientovány na zpracování zemědělských produktů a na výrobu zemědělských strojů a nářadí.

Zámek v Přibyslavi je místem, kde se spojuje renesanční architektura a hasiči. Na místě původního gotického hradu nechal Zachariáš z Hradce vybudovat renesanční zámek, který má po požárech klasicistní úpravu. V parku přibyslavského zámku stojí jezdecká socha Jana Žižky od Bohumila Kafky. Sochař navrhl v roce 1931 sochu pro Žižkův pomník v Praze na Vítkově. Tato přibyslavská vznikla jako menší zkušební odlitek v roce 1935, její výška je 290 centimetrů. Socha na Vítkově je vysoká devět metrů.

Nejstarší dochovanou historickou památkou Přibyslavi je středověká štola. Razili ji asi před šesti sty lety pod farou. Je dlouhá zhruba osmdesát metrů a má několik odboček. Barokní kostel sv. Jana Křtitele byl vystavěn v polovině 18. století na místě původního kostela, který byl vypálen za husitských válek. Gotická věž kostela patřila ještě k původnímu hradnímu opevnění. Postavili ji na konci 15. století a vchod má ve výšce sedm metrů. Tyčí se do výšky 31 metrů a na vrcholku neumístili kříž, ale hvězdu, protože šlo o obrannou věž.

Foto: Vladimír Kunc, archiv Vysočina Tourism, město Přibyslav

Vybavení

  • Rodiny s dětmi

Videogalerie