Třešťské betlémy - stálá expozice Spolku přátel betlémů

V městském muzeu v Třešti na Jihlavsku zaujmou návštěvníky doklady lidového třešťského betlemářství, které se v městečku rozvíjelo od 18. století.

Kontakt

Informační centrum Třešť a Schumpeterův dům
Rooseweltova 462/6
58901 Třešť
region Jihlava
49.293118, 15.483021Mapa
Volné pokoje
Období: léto, zima

Třešť je nazývána městem betlémů, a proto se tam nachází v Schumpeterově domě také stálá expozice Spolku přátel betlémů. Vánoce tak mají po celý rok. Vliv na třešťské betlémy měly třebíčské papírové a jihlavské dřevěné. Počátkem 19. století se stávali v Třešti ze soukeníků také betlemáři. Papírové figurky postupně nahradily dřevěné a k výrobě se přidali i truhláři a nakonec ševci a krejčí. Prvním tvůrcem byl truhlář Matěj Suchý a nejzajímavější je pohyblivý betlém Adolfa Bumbálka, který jej sám vyřezal. Betlémy mají klidně i pět set figurek a jsou dlouhé až sedm metrů. Často jde o zmenšeniny lidí nebo domů z Třeště.

Každoročně od 26. prosince do 2. února jsou betlémy místních betlemářů přístupné nejširší veřejnosti. Návštěvníci mohou navštívit na dvacet betlémů jak v třešťských domácnostech přímo u jejich tvůrců, tak i v místní pobočce Muzea Vysočiny na náměstí v Schumpeterově domě.

Pravidelně se v Třešti koná také festival Dřevořezání v červenci, kdy se do města sjede několik řezbářů, kteří tvoří figurky do společného betléma. Vznikla tam i svatá rodina v nadživotní velikosti, která stojí na louce u Třešťského potoka.

Foto: TIC Třešť

Vybavení

  • Rodiny s dětmi

Otevírací doba:

denně: 8:00 – 12:00, 13:00 – 17:00

V období od 21.9. do 30.11.2022 bude Stálá expozice betlémů z technických d§vodů uzavřena. Děkujeme Vám za pochopení. 

Videogalerie

Přílohy a materiály