Dům přírody Žďárských vrchů

Na Vysočině se otevřel nový Dům přírody Žďárských vrchů v malebné obci Krátká, která je vesnickou památkovou rezervací. Své sídlo našel v historickém statku č. p. 2 z druhé poloviny 19. století.

Kontakt

Krátká 2
59203 Sněžné
region Žďár nad Sázavou
49.642071, 16.096342Mapa
Období: léto

Původní hospodářství prošlo během uplynulých dvou let rozsáhlou rekonstrukcí, při níž si zachovalo vnější vzhled a ráz, ale uvnitř je moderní expozice 21. století. I zde se však dokonale podařilo zachovat vesnický a přírodní styl charakteristický pro Žďárské vrchy.

Vzniklo tak nové Ekocentrum Chaloupky na Krátké, které nabízí výukové programy, jejichž základem jsou badatelské batůžky, dalekohledy, GPS navigační přístroje, buzoly, mapy, lupy i klíče k určování přírodnin. A protože láska (přírodu nevyjímaje) prochází žaludkem, je součástí návštěvnického centra nedaleká Hodůňka, čili hospůdka – místo, kde se hoduje. Ale protože sám název je zdrobnělina i občerstvení zde nabízené bude spíše drobného charakteru. Najdete ji v bývalé rychtě č. p. 12.

Dům přírody Žďárských vrchů podporuje šetrnou turistiku. Přijďte pěšky nebo přijeďte na kole či koloběžce.  Pohodlně a bezpečně zaparkujete na Třech studních či v Novém Městě na Moravě.  Auta v uličkách Krátké vzbudí nevoli u tamních domorodců. Lid Žďárských vrchů je mírumilovný a pohostinný, ale své přírody si váží a dokáže si ji bránit. Vždyť proto je tam tak krásně. Tak to nepokazme.

Foto: dumprirody.cz

Vybavení

  • Rodiny s dětmi