Haugwitzské stezky kolem Náměště: romantická zákoutí od Náměšťské obory po rozhlednu Babylon

Šlechtický rod Haugwitzů moudře spravoval své statky a zveleboval krajinu v okolí svého zámku v Náměšti nad Oslavou. Dnes je z tohoto místa skvělý turistický cíl, který snadno dosáhnete na kole. Cesta sem vede romantickou krajinou řeky Oslavy.

Kontakt

region Třebíč
Volné pokoje
Délka trasy: 40 km
Časová náročnost: 4 h
Výchozí místo: Náměšť nad Oslavou, zámek
Cílové místo: Náměšť nad Oslavou, zámek
Povrch/terén: Silnice III. tř., asfalt, cyklostezky, lesní a polní cesty
Období: léto
Typ kola: horské, trekové

Ani století necitlivé státní správy nesmazalo z krajiny stopu jedinečné urbanistiky a krajinné kompozice, s níž uměli majitelé náměšťského panství přetvářet i divoký reliéf hlubokého údolí řeky Oslavy v romantická zákoutí spojená stezkami podobnými proslulému lichtenštejnskému areálu na jižní Moravě. Dnešní Krajinná památková zóna Náměšťsko zachycuje jen částečný okruh staveb a obory v okolí zámku.

Širší správa panství nám tu zanechala i rozsáhlou Jindřichovskou oboru od Jinošova až po Velkou Bíteš spojující zámek náměšťský se zámkem osovským. A na jižní straně panství obklopila nejdivočejší úsek údolí Oslavy vyhlídkovými altánky, rozhlednou a loveckým zámkem, dovedně spojenými kočárovou cestou i přes nejhlubší úseky údolí.

Vydejte se na výlet po stopách těchto hraběcích stezek. Překážkou vám budou místy bohužel frekventované silnice nebo státní zájmy, které uzavřely náměšťskou oboru. I tak si můžete vychutnat kus romantiky, která provází řeku Oslavu po staletí až dodnes.

Protože Náměšť leží ve značně členitém terénu údolí řeky Oslavy, a navíc jí prochází nepříjemně frekventované silnice na Brno, Třebíč a Velkou Bíteš, je tu mnoho faktorů komplikujících vhodné cyklistické trasy. Těžko si však představit výlet po Náměšťsku bez Náměště samotné.

Popis trasy aneb Kudy vyrazit

Pro start tedy využijte parkoviště v sousedství zámku, který shlíží z výšiny na město. I když jeho plnohodnotné prohlídky stále brzdí rekonstrukce, na úvod je možné projet například malebným parkem a okolo zámku se bezmotorovými cestami dostat do města.

 

Zde vás u řeky vítá „moravský Karlův most“, barokní klenot s 20 sochami vedoucí na náměstí. Hned za mostem se nyní můžete dát po nové cyklostezce okolo řeky, čímž se vyhnete vnitřnímu rušnému centru i silnicím. Stezka a posléze cesta vás vede až pod železniční viadukt a od řeky zase ulicí podél trati až za vlakové nádraží. Tady už potkáte cyklotrasu 5106, po které se dostanete cestou mezi zahrádkami ven z města. Dalším pokračováním alternativy rušné silnice je asfaltka skrze alej, které se přidržíte, i když značení cyklotrasy uhne do údolí vlevo směrem na Vícenice.

Tento úsek je dost terénní, takže pohodlnější je silnička okolo lomu. Na křižovatce se silnicí I. třídy zůstanete u levého okraje rozšířené vozovky a rovnou přejedete na silnici po hrázi rybníka směrem na Vícenice. Přes obec dále sledujte směr silnice k vojenské letecké základně, která uzavírá obzor nad vesnicí Sedlec. Tady končí nudnější část trasy a pustíte se polní cestou k hraně údolí Divoké Oslavy. Přímá cesta z hraběcích dob vás vede na skalní vyhlídku Holý kopec.

Přímo u nohou se vám otevře nejkrásnější meandr řeky okolo hradu Lamberk. O pár set metrů dál pak nad údolí vyčnívá altánek Gloriet, první ze staveb cyklookruhu. Od Glorietu se vrátíte přímou cestou k lesní silnici Kaštanka a pustíte se po síti hraběcích stezek lesními zákoutími. Minete naváděcí světla letiště a dojedete k Sedlecké myslivně. V přímém směru pokračujte pohodlnými lesními cestami až na kramolínský Zelený kopec s archaicky kamennou rozhlednou Babylon. Téměř dvousetletý skvost poskytuje výhled do kraje dodnes.

Od rozhledny vede cesta přímá, „jako když střelí“, k loveckému zámečku Vlčí kopec. Pravda, reliéf je tak členitý, že vás čeká několik výrazných výšlapů a sjezdů, než dojedete na silnici u Kladerub. O to krásnější jak pak prastará buková alej, která vás přivádí až k samotnému areálu zámku. Ten je nyní v roli školicího střediska e.on, parkem je ovšem možné procházet a kochat se opravenou architekturou i výhledy do údolí řeky. Tady také začíná unikátní Annina cesta – příjezdová trasa panstva z náměšťského zámku na Vlčí kopec vedoucí přes hluboké údolí řeky.

I když na tento technický cestmistrovský unikát zapomněli dokonce i chodci (pěší trasa klesá do údolí strměji), vy můžete po tělese cesty dodnes vyzděnými náspy a zářezem ve svahu pohodlně sjet až k hladině řeky. Překonáte přitom 110 výškových metrů během 1,5 km. Na místě někdejšího mostu (a dlouhá léta brodu) je od podzimu 2017 otevřena nová lávka, která vrací původní hraběcí stezce opět význam. Levý břeh řeky není tak strmý, tudíž tudy vede lesní cestou i cyklotrasa 5106, skrze kterou vystoupáte starou cestou okolo kopce Pastýřka znovu s výhledy do údolí až k rozcestí pohodlných asfaltek.

Odbočku do Březníku nechte stranou a užijte si asfaltovou projížďku nad horní hranou údolí řeky směrem k Náměšti s doprovodem starých alejí. Ty vedou až k Velkopolskému dvoru, někdejšímu hospodářskému statku, i když ten ze své krásy už dost pozbyl. Překážkou k návratu do Náměště je nyní znovu strmý terén (po trase 5106 nejezděte!) a frekventovaná silnice, takže z nouze udělejte ctnost a zamiřte polními cestami po trase 5182 do Kralic.

Odskokem do jiné minulosti kraje, kdy zde pracovala tiskárna Jednoty bratrské a zrodila se Kralická bible, můžete nahlédnout do zdejšího muzea knihtisku a na ruiny tvrze. A směrem na Otradice budete objíždět uzavřenou Náměšťskou oboru tak, že se k náměšťskému zámku nakonec dostanete ve směru od Bíteše.