EuroVelo 4 + Pražská trasa: "osmička" zážitků v Koruně Vysočiny

Poznejte Vysočinu v její ryzí podobě. Vydejte se přes horská vřesoviště, kde pramení mnoho řek stékajících do Čech i Moravy. Projeďte se rozsáhlými lesy Žďárských vrchů s poznejte hluboká říční údolí Hornosvratecké vrchoviny. Tento malebný svět ukrývá staré hrady, malé osady v úbočích, perly architektury, posvátná místa i lidové stavby.

Kontakt

Volné pokoje
Délka trasy: 140 km
Časová náročnost: 14 h
Výchozí místo: Hlinsko
Cílové místo: Hlinsko
Povrch/terén: silnice III. tř., asfalt, cyklostezky, lesní a polní cesty
Období: léto
Typ kola: horské, trekové

Vysočina je rájem cyklistů. A výjimkou není ani severní okraj Žďárských vrchů a jihomoravská hranice v údolí řeky Svratky pod hradem Pernštejnem. Právě tady se protínají evropská trasa EuroVelo 4 s domácí takzvanou Pražskou trasou č. 1, a to hned třikrát – v Hlinsku, Bystřici a Nedvědici. Proplétající se trasy vytváří pomyslnou „osmičku“ vhodnou pro jedno i vícedenního putování.

Co je dobré vědět?

  • Okruh má celkem 137 km, je tedy ideální pro vícedenní cyklovýlet.
  • Trasu si můžete rozdělit na 3 dny po 50km úsecích s noclehy například v Nedvědici a Novém Městě na Moravě.
  • Těšit se můžete na kopcovitější krajinu ukrývající nejatraktivnější historické památky a nejkrásnější přírodní a krajinné oblasti Vysočiny.
První část trasy: Hlinsko-Nedvědice

Vícedenní cyklovýlet se začátkem a koncem v Hlinsku odstartujte v nejcennější části města, malé osadě roubených domů Betlém, která je dnes součástí proslulého Skanzenu lidových staveb Vysočina.

TIP: Další části skanzenu najdete na Veselém kopci. Pokud máte den navíc, určitě toto národní muzeum plné starých roubených domků navštivte.

Hlinsko opusťte po cyklotrase č. 1 rušnější silnicí směrem na Svratku. Značení vás záhy zavede na klidnější silnice. Po chvíli minete Hamry a čekat vás budou hluboké hvozdy Žďárských vrchů a také kopce.

Po průjezdu obcemi Vortová a Herálec před sebou budete mít samu korunu Žďárských vrchů – hřeben okolo Devíti skal (836 m n. m.), na který sice nevystoupáte, ale skrze lesy si projedete skoro 10km úsek paralelní s těmito vrcholy. Na druhé straně se objevíte v romantickém Kadově na Novoměstsku. Neminete proslulou hospodu U Janečků s legendárním domácím likérem Kadovánek. A znovu se za vámi zavře les a před vámi se otevře Koníkovské sedlo.

Tady je na co se dívat! Rozhled na členitou krajinu klesající do údolí Svratky připomíná malebný svět, jak jej vykreslil autor Karafiátových Broučků. Nad sebou pak budete mít vrch Metodka, odkud uvidíte jako na dlani východní Čechy až po Jeseníky, Orličky a Krkonoše. V hlubinách zdejších lesů stojí pomník kdysi posledního vlka na Žďársku, jeden z nejkrásnějších koutů celé Vysočiny. Minete Kolonii Marie, ves Lísek a otevřou se před vámi obzory Svratecké hornatiny.

Krajina je členitější, a než přes Bohuňov dospějete do Bystřice, doporučujeme zastávku v rekreačním areálu Borovinka u Domanína. Pak už následuje cyklostezka směr sportovní areál Lužánky. Pozor na křižující silnici č. 19. Za ní si všimněte plastiky zubra, symbolu regionu, s nově vznikajícím areálem miniatur. Tady se trasa kříží s EuroVelo 4 – právě sem se ještě jednou vrátíte při cestě opačným směrem. Silnice vás vyvede ulicí Nádražní směrem na Věchnov a přes Býšovec strmým sjezdem došlapete až k branám hradu Pernštejn.

Proslulý mramorový gotický klenot středověké architektury sice není k cyklistům moc přívětivý, kdo by ale prohlídce odolal? Z hradu pak doporučujeme výjezd brankou vpravo takzvanou Pivovarskou cestou. Dole pod kopcem si hrad a zahrady prohlédnete ještě jednou ze silnice a okolo občerstvení na parkovišti dospějete do podhradní Nedvědice. Městečko se chlubí novým muzeem s vystaveným mincovním pokladem.

Druhá část trasy: Nedvědice-Nové Město na Moravě

Do vesničky Čepí, kde byl mincovní poklad nalezen, se vydáte po trase EuroVelo 4 (resp. 4025), na kterou nyní přesedláte. Je před vámi cesta údolím proti proudu řeky Svratky až do prvorepublikového centra turistiky ve Víru. Pod hráz Vírské přehrady vás přivede silnice skrz Dolní Čepí, Ujčov, Štěpánov a Koroužné. Cestou minete prastaré hornické kostelíky v Čepí a Švařci, krásné perličky venkovských sakrálních staveb.

Obec Vír nyní znovu ožívá novými atrakcemi, jako jsou via ferraty na skalách nebo nové test centrum pro cyklisty a bikery. Klikatá silnice údolí Bystřice a následné stoupání vás vrátí zpátky do města Bystřice n. P., kterému teď můžete věnovat více pozornosti. Ať už návštěvou městského muzea, nebo muzea veteránů. Určitě ale vyšplhejte až k Centru EDEN, kde vám interaktivní expozice představí starou i novou tvář života Vysočiny. Od centra EDEN pokračujte neznačenou novou cyklostezkou okolo trati a letiště, abyste se s EuroVelo trasou opět setkali na dalším úseku cyklostezky od Domanínka k Domanínskému rybníku. Rybník necháte stranou a brzy se dostanete lesní silnicí k hotelu Skalský dvůr. A tady se opět vrátíte do Žďárských vrchů, tentokrát však zamíříte k atrakcím jižního okraje.

Za Vojtěchovem a Zubřím vás uvítá Nové Město na Moravě, sportovní „mekka“ Vysočiny. Zatímco město jen „líznete“ okolo nádraží, proslulým střediskem zimních i letních sportovců Vysočina Arena projedete přímo. Atmosféra sportovního stánku je působivá, zvlášť když tu narazíte na nějakou soutěž.

Třetí část trasy: Nové Město na Moravě-Hlinsko

Se sportovní perlou za zády zdoláte cestu přes Jiříkovice, Lhotku a Vysokou směrem ke Žďáru nad Sázavou.

Nejcennější částí Žďáru je zámek Kinských, někdejší cisterciácké opatství s celým svým okolím tvořeným hospodářským zázemím i architektonickými skvosty. Samozřejmě největší perla trůní na vrcholku Zelené hory – jde o poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, památku UNESCO. Od žďárského zámku se nechte vést cyklostezkou okolo Pilské nádrže se sportovním areálem a nepřehlédnutelným sousoším hraničního kamene mezi Moravou a Čechami. Za Polničkou vás pak čeká zábavní areál pro celou rodinu – Salon Express Vagon.

Nakonec se opět ponoříte do hloubky žďárských lesů. Ty objímají plochu „moře Vysočiny“, největšího rybníka Velké Dářko. Rekreační místo, ale i velmi cenný přírodní kout, který představují Dářská rašeliniště. Cestou přes ně dospějete do Radostína. Cesta dále už se odvíjí jen na silničních úsecích – ve Vojnově Městci překročíte opět silnici 37, a když dorazíte do Studnice, máte hlinecký cíl už jen na jeden sjezd. Pozor na připojení se na silnici I. třídy u sjezdovky, kterou podjedete tunelem, a zakončíte jízdu u skanzenu Betlém.

Foto: m-Ark, Aleš Motejl, Chris Borg