Vinice, větrníky a Karlův most... Ochutnejte Třebíčsko

2f4f0575cb3859e1f7c42c6c95ca09b2Víno a whisky z Vysočiny, židovské cukroví na chuť a k tomu unikátní větrník, památky pod ochranou UNESCO či moravský „Karlův most“... Naše pozvánka na výlet s chutí míří na Třebíčsko.

Začneme přímo v Třebíči. A to v židovské čtvrti, která je jednou z mála dochovaných mimo území Izraele a právem patří na seznam světového dědictví. Uvidíte, že nebudete vědět, kam dřív zajít. Zda prohlížet synagogy, kupecké krámky, radnici, špitál či chudobinec anebo zamířit na židovský hřbitov. V pohodě stihnete všechno, samozřejmě s přestávkami na oddych. Zdejší kavárny vám nabídnou stylové občerstvení – pečivo dle starých receptur, cukroví hamantašen i košer sušenky – a útulný bar zase třebíčskou whisky. V těsném sousedství židovského městečka je další historický skvost, a to bazilika sv. Prokopa, spolu s židovskou čtvrtí a hřbitovem také na seznamu UNESCO. Neměli byste ji minout. Je toho víc než dost, co v Třebíči vidět a zažít. A skvělé jídlo je nedílnou součástí zážitku.

19109

I tady je výběr pestrý, třeba grilované speciality s voňavým kouřovým aroma, ty přijdou vždycky vhod. A navrch sladký větrník, který bude vaší vstupenkou na větrník, tedy na technickou památku větrný mlýn na Kanciborku.

Víte, že na Třebíčsku je jediná vinice na Vysočině a současně nejvýše položená vinice na Moravě? Navštivte vinařství Sádek, projděte jeho naučnou stezku. Dozvíte se mnohé a navrch okoštujete víno z Vysočiny.

Pro milovníky kávy máme také tip. Pozvánku do kavárny francouzského stylu v Náměšti nad Oslavou. K vidění je tam zámek a krásný barokní most. Je to takový moravský Karlův most. Projděte se po něm, a přesvědčte se, proč se mu tak říká.

Moravský Karlův most v NáměštiMalé děti si památky ani kávu zrovna moc neužijí. Jedete-li na výlet s nimi, zastavte se na kozí farmě v Ratibořicích. Tam se jim bude líbit. Však takové osmisethlavé stádo koz se nepase na každé louce. V Ratibořicích je vidět můžete, a když si domluvíte i prohlídku stájí a ochutnávku zdravého kozího mléka i výborných produktů z něj, poznáte život na farmě.

-VT-

Více turistických cílů najdete na webu destinace Třebíčsko - moravská Vysočina.