Městské muzeum Svratka

Ulička lemována krámky a dílnami jako z minulého století za dob první republiky. Výstava v městském muzeu ve Svratce vrátí návštěvníky v čase.

Kontakt

U Zbrojnice 347
59202 Svratka
region Žďár nad Sázavou
49.709953, 16.035259Mapa

Ševcovská dílna, výroba lyží a saní, dílna krejčího, kožešníka, klempíře, hrnčíře, koloniál s trafikou, škola, spořitelna a typická tehdejší domácnost z první republiky. To všechno nabízí Městské muzeum ve Svratce. Světnice kovodělníka je zařízena nábytkem z konce 19. a počátku 20. století. V zapadlé uličce sídlí hrnčíř. Nejvýznamnějším řemeslem Svratecka bylo v době 1. republiky klempířství. I v této dílně jsou ukázky výrobků. Nejmenší místnůstka je zařízena jako dílna ševce. Sousedem ševce Nováka je Josef Ehrenberger, jenž byl významným výrobcem lyžíŠkolní třída je zařízena právě v duchu první republiky. V malém domku č. p. 203 vedle školy je dílna kožešníka Hájka. Chloubou muzea je starý koloniál s nepřeberným množstvím dobového zboží. Trafika nabízí dobový denní tisk z 20. 7. 1934. Tuto cestu časem ilustrují dobové plakáty na chodbách a na muzeum dohlíží v dobové uniformě četník Bedřich.

Další expozicí je obchod Jednota, který návštěvníka zavede do venkovské prodejny v 70. letech 20. století.

Součástí muzea je také Galerie malířů Vysočiny, které doplňují také plastiky a samorosty. O Vánocích se tam konají také tradiční výstavy.

Foto: Romana Nejedlá, archiv Vysočina Tourism