S buřinkou na betlémy do Třeště

TZ pan_Tau_1Víte, proč je město Třešť neodmyslitelně spjato s buřinkou? Je totiž rodištěm Otto Šimánka.

Pořád nic? Vzpomeňte si na televizní seriál, kde charismatický pán s buřinkou a květinou v klopě plní dětská přání. Ano! Hrdinou dětských srdcí se stal v 70. a 80. letech minulého století pan Tau, jehož postavu ztvárnil právě Otto Šimánek, a jeho rodné město je na něj náležitě pyšné. Pojďte se s námi vydat po jeho stopách.

Soutěžně poznávací okruh Sem Tam Buřinka, který si připravilo město Třešť spolu s infocentrem, vede zajímavými místy města. Trasa má sedm zastavení, která jsou vybrána za hlavním účelem, a tím je hravou formou poznat Třešť. Odměnu získá každý, kdo vyplní hrací deník a navštíví s ním místní infocentrum. Okruh není dlouhý, zvládne ho projít úplně každý. Na závěr čeká každého soutěžícího překvapení. Pokud si cestu prodloužíte a vystoupáte nad městský hřbitov, otevře se vám krásný pohled na celé město – třívěžatou Třešť. A právě tady na vás bude čekat netradiční objekt, zcela originální Pozdrav z Třeště. Jedná se o kovanou skulpturu v podobě obří pohlednice, která vznikla v místní Kovárně Na vyhlídce. Součástí atrakce je i „levitující“ kovaná buřinka s deštníkem, neodmyslitelně patřící k legendární filmové postavě pana Tau. 

 

Tip – Třešťské betlémy:

Město Třešť je ojedinělou a celostátně významnou lokalitou betlémářství v České republice. Tato lidově umělecká tvořivost má v tomto městě tradici již od počátku 19. století.

Každoročně po celou vánoční dobu jsou betlémy místních betlémářů zpřístupněny nejširší veřejnosti. Návštěvníci města mohou navštívit na 20 betlémů v třešťských domácnostech přímo u jejich tvůrců. Stačí si v infocentru vyzvednout aktuální plánek tzv. betlémské cesty a vyrazit.

Stálá expozice betlémů se nachází v místní pobočce Muzea Vysočiny, na náměstí v Schumperterově domě.  

 

Kontakt