Telčské podzemí

Pod většinou domů na renesančním náměstí v Telči a také pod zámkem se nachází spletitý systém chodeb. Jedna z jeho částí je zpřístupněná a doplněná interaktivní výstavou.

Kontakt

Turistické informační centrum Městského úřadu Telč
Náměstí Zachariáše z Hradce 10
58856 Telč
region Jihlava
49.185104, 15.452966Mapa
Volné pokoje
Období: léto

Chodby pod historickou Telčí z přelomu 14. a 15. století jsou obestřeny mnoha pověstmi. Říkalo se, že cesty vedou ze zámku až na nedaleký hrad Roštejn a jsou tak široké, že v nich projede kočár. Nikdy také neexistovala podrobná mapa chodeb kvůli obraně města. V klikatých katakombách, do kterých ústí vchody od domů na náměstí a zámku, se hlavně skladovaly zásoby a potraviny. Často to byl také úkryt pro místní obyvatele. Za socialismu byly některé vchody zazděny či neodborně vyztuženy a někdy sloužily také jako cesty pro zloděje.

Telčské podzemí je pojato jako zábavná multimediální expozice. Návštěvníci se podívají přímo do chodeb, dlouhých 150 metrů, a pod budovou základní umělecké školy uvidí zrekonstruovanou část, kde je prostřednictvím moderních projekčních technologií představeno město Telč a okolí a důležité okamžiky ve vývoji města.

Do historického sklepení se lze dostat i pod Telčským domem, kde připomínají místní pověsti keramické figury. Svou část podzemních chodeb připravuje pro návštěvníky také nový prohlídkový okruh telčského zámku.

Foto: město Telč

Otevírací doba:

červen – září: úterý – neděle: 10:00 – 15:00

duben, květen, říjen: sobota – neděle: 10:00 – 15:00

ostatní časy po domluvě