Zámek Světlá nad Sázavou

Historická budova má v současné době velkou šíři využití. Návštěvníci tu najdou nejen expozice zámeckých prostor, ale také místo pro svoji svatbu nebo únikové hry.

Kontakt

Zámecká 1
58291 Světlá nad Sázavou
region Havlíčkův Brod
49.667374, 15.407531Mapa
Volné pokoje
Období: léto

Původní gotická tvrz s příkopy stála ve Světlé nad Sázavou už ve 14. století. Nejvýznamnějším rodem byli Trčkové z Lípy, kteří ji nechali přestavět na lovecký zámek v renesančním stylu. Další majitelé Černínové přebudovali zámek na barokní. Empírový styl přišel s hrabětem Františkem Josefem Zichou. Nakonec přibyly ještě novorenesanční prvky.

Na počátku 20. století na zámku sídlila Pozemková banka. Za války sloužil zámek německé posádce a poté tam byla střední zemědělská škola. Od roku 2007 tu bylo provozováno Muzeum Světelska. Nový majitel získal zámek v roce 2013.

Návštěvníci mohou volně navštívit upravený zámecký park o rozloze 18 hektarů. Park má kaskádu rybníků, upravovaných cestiček, lavičky, altánky a můstky. Zámek nabízí i ubytování v zámeckých apartmánech v renesančních křídlech. V provozu je i zámecká kavárna.

Prohlídkové okruhy

  • Expozice historického evropského skla – sbírka z Uměleckoprůmyslového muzea Praha od baroka po konce 19. století
  • Expozice historických hodin, barokních obrazů, polychromovaných soch a ukázek skla, figurálního porcelánu a bronzových plastik ze soukromých sbírek majitelů
  • Dětské království a pohádkový okruh Na Sázavě

Pohádkový okruh Na Sázavě je přístupný také pro vozíčkáře.

Foto: archiv zámku Světlá nad Sázavou, archiv Vysočina Tourism

Vybavení

  • Rodiny s dětmi
  • Bezbariérový přístup

Otevírací doba:

červen a září: pondělí - pátek: na objednávku, sobota – neděle: 10:00 – 17:00
červenec a srpen: úterý – neděle: 10:00 – 17:00
říjen – květen: na objednávku

 

Videogalerie

Přílohy a materiály