Zámek Světlá nad Sázavou

Zámek Světlá nad Sázavou vás vítá na adventu, prohlédněte si videopozvánku níže.

Kontakt

Zámecká 1
58291 Světlá nad Sázavou
region Havlíčkův Brod
49.667374, 15.407531Mapa
Volné pokoje
Období: léto

Historicky velmi ceněný zámecký komplex budov má v současné době velkou šíři využití. Návštěvníci tu najdou nejen zajímavé prohlídkové okruhy, ale také krásné a důstojné prostředí pro svoji svatbu nebo empírově laděné apartmány určené k ubytování hostů. Zámek má v adventním období otevřenou zámeckou kavárnu ( středa až neděle, od 16.00 do 20.30 hod.) a je vánočně nasvícený. Rozzářený zámecký park láká návštěvníky města a zámku na večerní adventní procházky.

Stručná historie zámku Světlá:

Původní gotická tvrz s příkopy stála ve Světlé nad Sázavou už ve 14. století. Nejvýznamnějším rodem byli Trčkové z Lípy, kteří ji nechali přestavět na lovecký zámek v renesančním stylu. Verniérové z Rougemontu a později i Černínové přebudovali zámek na barokní. Zámek získal empírový sloh díky Františkovi Josefu Zichymu. Další architektonicky skvostné neorenezanční prvky vznikly zásluhou rodu Kolowratů Krakovských a svobodných pánů Salm-Reifferscheidt-Raitz.

Na počátku 20. století na zámku sídlila Pozemková banka. Za války sloužil zámek německé posádce. V poválečném období zde byla zřízena střední zemědělská škola. Od roku 2007, díky Vlastivědnému spolku Světelska, vzniklo na zámku Muzeum Světelska.

Prohlídkové okruhy

  • 1. Expozice historického evropského skla zapůjčeného z u(p)m Praha. Sklářské artefakty významných světelských sklářských designerů a uměleckých sklářů.
  • 2. Expozice empírového nábytku a historických hodin z 19.století. 
    Výstavní místnosti s barokními obrazy a historicky cennými sochami v bývalých zámeckých komnatách. Rytířský sál s erby a obrazy významných osobností pozdně barokního období.
  • 3. Muzeum Světelska. Historie světelské, lipnické posázavské oblasti. Významní umělci Světelska a Lipnicka.  Sklářství, kamenictví a kovářství. Ukázky umělecké řemeslné dovednosti současných mladých sklářských designérů. Geografická, geologická a demografická historie Světelska.

Foto: archiv zámku Světlá nad Sázavou, archiv Vysočina Tourism

Vybavení

  • Rodiny s dětmi
  • Bezbariérový přístup

Otevírací doba:

červen a září: pondělí - pátek: na objednávku, sobota – neděle: 10:00 – 17:00
červenec a srpen: úterý – neděle: 10:00 – 17:00
říjen – květen: na objednávku

 

Videogalerie