Ždírec nad Doubravou

Město Ždírec nad Doubravou je z obou stran obklopené vysočinskými horami a chráněnými krajinnými oblastmi. Jeho historii hodně poznamenala druhá světová válka.

Kontakt

Městské informační centrum
Brodská 120
58263 Ždírec nad Doubravou
region Havlíčkův Brod
49.695957, 15.813602Mapa

Až koncem 14. století se začaly kácet lesy na úpatí Žďárských vrchů a Železných hor, takže se na křižovatce zemských cesta dala založit osada. Název Ždírec vznikl pravděpodobně od způsobu mýcení lesních porostů ohněm neboli žďáření. V průběhu staletí byli majiteli zdejšího panství místní rytíři i významné šlechtické rody. Obživu zajišťovalo obyvatelstvu drobné zemědělství a tkalcovství. Největší tragédie přišla v poslední den druhé světové války, kdy obec bombardovala letadla Rudé armády. Zahynuly dvě desítky obyvatel, většina domů v obci byla zničena nebo poškozena. Ve zničené obci neviděla řada obyvatel budoucnost a mnoho rodin se odstěhovalo. Přesto byly po válce ve Ždírci rozšířeny původní tkalcovské dílny, modernizována pila a strojírna.

Mezi významné památky města patří Panský hostinec z počátku 18. století. Dále zvonička na návsi ve Stružinci z roku 1858 je obklopena památkově chráněnými lípami. Gotický jednolodní kostel sv. Václava v místní části Nový Studenec byl vybudován kolem roku 1350. V dřevěné roubené zvonici v Horním Studenci je zavěšen zvon z roku 1583.  Renesanční zámek v Novém Studenci z roku 1612 stojí na místě tvrze, připomínané roku 1314.

Foto: město Ždírec nad Doubravou, archiv Vysočina Tourism

Vybavení

  • Rodiny s dětmi