Rolnické muzeum manželů Kopečkových Příložany

V selském stavení v Příložanech u Jaroměřic nad Rokytnou se nachází soukromé Rolnické muzeum manželů Kopečkových zaměřené na zemědělské nářadí a náčiní.

Kontakt

František a Zdenka Kopečkovi
Příložany 8
67551 Jaroměřice nad Rokytnou
region Třebíč
49.104252, 15.929881Mapa
Volné pokoje
Období: léto, zima

Expozice v Rolnickém muzeu v Příložanech na Třebíčsku se snaží prezentovat, jak se žilo a hospodařilo na venkově přibližně do roku 1950. Sbírka se začala formovat po roce 1989, kdy manželé Kopečkovi získali statek zpět v restituci. Nachází se v ní v současnosti kolem tisíci předmětů z regionu, ale také ze zahraničí, které získali nejčastěji darem od svých příznivců.

Většina předmětů pochází z počátku 20. století, nachází se zde ale i exponáty starší i mladší. Mezi nejcennější pak patří cepovky, třídička hrachu, prosekávač řepy, harka, strojek na setí jetele, necky z jednoho kusu dřeva, otáčecí máselnice, různé druhy valch (skleněné, porcelánové, dřevěné a plechové), různé druhy praček (bubnové, kolébací) nebo také košatina, velké mlynářské kolo a další vybavení selských stavení.

Manželé Kopečkovi svou sbírku během celého roku po telefonické domluvě rádi zpřístupní a doplní fundovaným výkladem a praktickou ukázkou.

Foto: Jitka Mattyašovská, archiv Vysočina Tourism

Otevírací doba:

Otevřeno během celého roku po telefonické domluvě.