Naučná stezka Čeřínek

Živou i neživou přírodu Čeřínku přibližuje naučná stezka, která začíná asi půl druhého kilometru západně od Dolní Cerekve, za rybníky Chudý a Menší.

Kontakt

Turistické informační centrum Jihlava - radnice
Masarykovo náměstí 97/1
58601 Jihlava 1
region Jihlava
49.348701, 15.433268Mapa
Volné pokoje
Délka trasy: 6,5 km
Časová náročnost: 3,5 h
Období: léto
Počet zastavení: 14
Zaměření: přírodní poměry, geomorfologické tvary

Kruhová středně náročná trasa začíná i končí ve stejném místě a můžete ji projít oběma směry. Na čtrnácti zastaveních se zájemci seznámí s geomorfologickými, botanickými a zoologickými zvláštnostmi tohoto území. Přírodní park Čeřínek pokrývá území s řadou biologicky cenných lokalit a s četnými přírodními zajímavostmi z oblasti neživé přírody.

Například na pátém zastavení si můžete odpočinout v dřevěném odpočívadle poblíž Formanské studánky, která byla vždy zdrojem kvalitní vody pro lesní dělníky. Pak přijde stoupání kolem Skalních mís, Mrazových srubů a velkých zaoblených balvanů – Žlábkových škrapů na skalnatý vrchol Přírodní památky Přední skála (712 m). Z jedenácti metrů vysokého a 22 metrů širokého skalního ochozu se každý může pokochat výhledem na okolní kopce a osady Přírodního parku Čeřínek. Pak přijde sestup k cíli, kde si na 14. informační ceduli můžete přečíst, jak chránit přírodu.
Správce stezky: Český svaz ochránců přírody Dolní Cerekev.
V Turistickém informačním centru Jihlava – radnice lze zakoupit brožurku Čeřínek – Průvodce přírodním parkem,

Foto: archiv Vysočina Tourism