O Vysočině

Vysočina se rozprostírá po zvlněných hřbetech Českomoravské vrchoviny v samém středu České republiky. Návštěvníky okouzluje svým nedotčeným přírodním bohatstvím, čistým životním prostředím i množstvím historických památek. Kraj protíná hlavní dopravní tepna Česka dálnice D1, díky čemuž je skvěle dostupný. Turisté zde najdou hned tři města s památkami světového dědictví UNESCO, klid řídce osídlené krajiny poseté vesnicemi a malými městy, chráněná území i četné přírodní rezervace a pohostinnost místních lidí.

Členitá krajina byla domovem silných osobností kulturního společenského i církevního života, jejichž práce často překročila hranice regionu i české země. S nimi samotnými se můžete na Vysočině setkat ještě dnes. Poznejte kraj básníků, malířů a společenských hybatelů! 

Při pohledu z letadla je Žďársko jedním velkým zeleným kobercem lesů protkaným modrými plochami rybníků. Zkrátka ideální místem k rekreaci a odpočinku. Je také domovem mnoha kulturních a historických památek. Žďár nad Sázavou zdobí památka UNESCO – kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Novoměstsko je pro změnu známé sportem, Zlatou lyží, biatlonem a závody horských kol ve Vysočina Areně a okolí Jimramova se označuje jako kraj Jana Karafiáta a jeho Broučků. Žďársko je součástí destinace Koruna Vysočiny, která zároveň zasahuje na Nedvědicko a Tišnovsko Jihomoravského kraje.

Třebíčsko leží v moravské části Českomoravské vrchoviny. Malebný ráz zdejší krajiny a čistá příroda vytvářejí ideální podmínky pro relaxaci i aktivní odpočinek v podobě turistiky a cykloturistiky. Region zdobí celá řada historických památek včetně těch na seznamu UNESCO. V Třebíči najdete jednu z mála kompletně dochovaných židovských čtvrtí v Evropě a jedinou židovskou památku UNESCO mimo území Izraele. Třebíčsko pokrývá destinace s názvem Třebíčsko-moravská Vysočina.

Pelhřimovsko by se dalo popsat jako kopcovitý kraj plný kapliček, kostelíků a studánek. Region má výrazně podhorský ráz a jeho nejvyšším bodem je Křemešník s 765 metry nad mořem, kde v zimě využijete sjezdovku a v létě se pokocháte výhledem z rozhledny Pípalka. Na Pelhřimovsku pramení Želivka, která prostřednictvím vodní nádrže Švihov zásobuje pitnou vodou značnou část Prahy i Pelhřimov. Oblíbeným výletním cílem je klášter v Želivě a dobu 13. století a dále dokládá původně gotický hrad Kámen. V západní části Vysočiny mezi městy Pelhřimov – Humpolec – Kamenice nad Lipou – Žirovnice – Pacov – Lipnice nad Sázavou se nachází oblast Vysočina West.

Jihlavsko leží na obou stranách bývalé zemské hranice mezi Čechami a Moravou. Je velmi členité, protože převážně spadá do oblasti Jihlavských vrchů s nejvyšším vrcholem Javořice (837 metrů). Také tento region zdobí památka UNESCO – historické centrum Telče s tamějším zámkem. Mezi Telčí a Třeští se v lesích tyčí hrad Roštejn a samotná Třešť je pověstná svými betlémy a dvousetletou tradicí betlemářství. Oblast Telč – Třešť – Počátky vystupuje pod jednotným názvem Kraj pod Javořicí.

Zamilovaný kraj básníků, malířů a spisovatelů. Region, kde do Českomoravské vrchoviny na severu regionu zasahují Železné hory a kde najdete nejen zalesněné kopce, ale také skalnatá a romantická údolí, která pamatují řinčení husitských zbraní. Nejvyšším místem Havlíčkobrodska je Melechov s 709 metry nad mořem. Mezi významné památky patří hrad v Lipnici nad Sázavou, spojený se spisovatelem Jaroslavem Haškem, nebo hrad v Ledči nad Sázavou.

O Vysočině