Jan Blažej Santini

Jan Blažej Santini Aichel – geniální český architekt s italskými kořeny se proslavil svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika.

Narodil 3. února 1677 do rodiny váženého pražského kameníka. Od narození trpěl tělesnou vadou, tedy nemohl pokračovat v otcově řemesle a ubíral se vlastní cestou. 

O vyjímečném talentu Jana Blažeje svědčí i skutečnost, že již ve 23 letech úspěšně realizoval zakázku pro zbraslavského opata Wolfganga II. Lochnera z Cisterciátského řádu. Díky tomuto projektu se mu otevřely dveře k úspěšné a slavné spolupráci s dalšími církevními autoritami. Santini byl sice hluboce věřící katolík, ale zároveň velkým nadšencem číselné symboliky, obdivovatelem židovské kabaly a numerologie. Jejich skryté symboly promítal do svých pojektů kostelů, chrámů i světských staveb. 

V roce 1700 už samostatně stavěl a projektoval. Zemřel 7. prosince roku 1723 ve věku pouhých 46 let. Přesto tu pro nás zanechal takřka 80 projektů a realizovaných staveb. Vysočina se právem pyšní skutečností, že celá čtvrtina Santiniho odkazu leží právě tady

 

 

 

Kontakt

49.564140, 15.937706Mapa